• 2017-06-19

Sinfonietta jest kobietą

Tegoroczna edycja Sinfonietta Festival, pięciodniowego maratonu muzycznego Sinfonietty Cracovii, dedykowana jest kobietom: instrumentalistkom, kompozytorkom, muzom; zarówno tym znanym i powszechnie cenionym, jak i tym, które wciąż czekają na należne sobie miejsce w panteonie muzycznych sław. Festiwal rozpocznie się 30 czerwca w Krakowie.

3. Sinfonietta Festival, „Sinfonietta jest kobietą”, rys. Marta Frej (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Sinfonietta Festival, „Sinfonietta jest kobietą”, rys. Marta Frej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielkim wydarzeniem będzie przedstawienie operowe Dziennik Anne Frank Grigorija Frida w reżyserii Amerykanki Rebeki Roty zrealizowane w niezwykłej, podkreślającej wymowę spektaklu scenerii Muzeum Inżynierii Miejskiej w sercu krakowskiego Kazimierza.

Gwiazdorska, międzynarodowa żeńska obsada z udziałem m.in. śpiewaczki opery wiedeńskiej Ulrike Helzel, polskiej wokalistki Ewy Majcherczyk, reżyserki Rebeki Roty z Los Angeles, uwielbianej przez publiczność laureatki XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego Soyoung Yoon – która wykona Koncert podwójny Bacha w duecie z Amelią Maszońską, zdobywczynią serc telewizyjnej publiczności zeszłorocznej edycji tego prestiżowego Konkursu – Lethiec Trio z Francji i występujące po raz pierwszy w Polsce, szwajcarskie Orion Trio… i niezastąpiona Sinfonietta Cracovia, która, jak sama donosi, jest kobietą! To tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji Sinfonietta Festival.

Mam tylko nadzieję, że wybaczą nam Państwo obecność w programie takich utworów mężczyzn-kompozytorów jak Adagietto Mahlera, Śmierć i dziewczyna Schuberta czy Cztery pory roku w Buenos Aires Piazzolli obok dzieł Clary Schumann, Grażyny Bacewicz, Almy Mahler, Louise Farrenc czy prawdziwej gwiazdy muzyki XIX wieku, Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej, której Modlitwa dziewicy była prawdziwym hitem muzyki salonowej we Francji, i której imieniem nazwano jeden z kraterów na Wenus – mówi dyrektor Sinfonietty Cracovii, Jurek Dybał.

3. Sinfonietta Festival: Sinfonietta jest kobietą
Od 30 czerwca do 4 lipca 2017 roku
Sinfonietta Cracovia
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz