• 2017-06-19

Big Book Festival na pierwszy weekend wakacji

Już w ten piątek rozpocznie się piąty międzynarodowy Big Book Festival, który celebruje piąte urodziny przewrotnym powrotem do początku.

5. Big Book Festival – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Big Book Festival – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pierwszy weekend wakacji, od 23 do 25 czerwca, opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy zmieni się w fantastyczną akademię czytelników. Dorośli wkroczą na boiska, do klas i korytarzy, poczują ten dreszcz – pierwsze odkrycia, przygody, nowi koledzy, radość składania liter, odkrywania świata. Program festiwalu przypomina plan lekcji: od języków obcych przez biologię po wuef i zadania fakultatywne – można wybierać między wydarzeniami w sali od polskiego, audytorium maximum czy sali antywykładów.

Mamy pięć lat, akurat tyle, by po raz pierwszy zachwycić się czytaniem – mówią Anna Król i Paulina Wilk, współtwórczynie festiwalu z Fundacji Kultura nie boli. – I to jest świetny moment, żeby wrócić do atmosfery pierwszego Big Booka: do marzeń, odwagi porwania się z motyką na słońce, świeżości, niewinności i ryzyka. W tym roku festiwal jest pełen zadziwień i pierwszych razów.

Po raz pierwszy od 1989 roku Polacy usiądą przy okrągłym stole. Będzie to Okrągły Stół Pisarzy i Czytelników, który stanie się miejscem dwóch emocjonujących debat, w których wystąpienia, argumenty i komentarze będą wygłaszane przy zegarach odmierzających czas, gongach i specjalnej sygnalizacji nastrojów. Temat pierwszej debaty to Strach się bać. Po co nam odwaga cywilna? Przy stole spotkają się m.in.: Magdalena Tulli, Tomasz Łubieński, Justyna Kopińska, Krzysztof Varga i Wojciech Widłak. Podczas drugiej debaty, W pogodni za Panem Tadeuszem. Jak pisać o Polsce?, dyskutować ze sobą i czytelnikami będą m.in.: Marian Pilot, Magdalena Parys, Natalia Fiedorczuk i Wojciech Chmielarz. Spotkania będą transmitowane w internecie.

Poza tężyzną umysłową program zajęć obejmuje też elementy wychowania fizycznego, dlatego autorzy wkroczą na boisko. Nieustraszona drużyna Best Selerów zetrze się w pojedynku z dziarską ekipą Powolnych Strzelców, złożoną z dziennikarzy. Gra toczy się w ważnej sprawie – drużyny rywalizują o pulę książek, które pozwolą utworzyć biblioteki w Pogotowiach Opiekuńczych nr 1 i 2 w Warszawie, gdzie przebywają nastolatki.

Na festiwal przyjadą pisarze z kilkunastu krajów. Ze Stanów Zjednoczonych – badacz życia zwierząt Bernd Heinrich i badacz stosunków międzynarodowych Charles King; z Japonii – bestsellerowa autorka Kazuki Sakuraba; z Turcji – elektryzująca komentatorka polityczna Ece Temelkuran; z Belgii – ceniony prozaik i poeta Stefan Hertmans. Ale specjalna seria wydarzeń pod nazwą Scena Brytyjska będzie należała do autorów z Wysp.

Kultura Wielkiej Brytanii zainspirowała dwa wydarzenia specjalne Big Book Festival:

  • Miłość – wydarzenie otwarcia. Spektakl plenerowy, od którego w piątek 23 czerwca po zmroku rozpocznie się festiwal. Będzie to opowieść o pożądaniu, mitach i przemocy w związkach. Zderzą się dwie wizje miłości i zrealizują dwa alternatywne scenariusze relacji. Zduplikowani Pan Darcy i Elizabeth Bennet, postaci z Dumy i uprzedzenia, porozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson. Wystąpią: Janusz Chabior, Ilona Ostrowska, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzykę skomponował Leski, a reżyserią zajęła się Anna Król.
  • Something to save – wydarzenie zamknięcia. George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach. W niedzielę 25 czerwca brytyjski muzyk świętowałby urodziny. Zamykająca festiwal impreza pod niebem przypomni postać artysty oraz jego kultowe teksty. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.

Jane Austen będzie też bohaterką Rekordu świata w czytaniu. Poza tym w programie nowa seria Domowe pielesze – powrót do idei saloników literackich – oraz cykl antywykładów Lekcje biologii.

Wydarzenia Big Book Festival będą odbywać się przy ul. Emilii Plater 31 w dawnym kompleksie szkół im. Klementyny Hoffmanowej. Wstęp na spotkania jest wolny. Na spektakl Miłość obowiązują bilety.

5. Big Book Festival
Od 23 do 25 czerwca 2017 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR