Spróbuj swoich sił w calligraffiti

Warsztaty calligraffiti poprowadzi artysta kaligraf z Kijowa – Taras Makar. Będzie on odpowiadać również za oprawę wizualną scen muzycznych tegorocznej edycji Festiwalu, inspirowaną oryginalnym tekstem i czcionką Przywileju Lokacyjnego Miasta Lublina z 15 sierpnia 1317 roku, co zyskuje wymiar symboliczny w kontekście tegorocznych obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta.

Warsztaty calligraffiti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty calligraffiti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie skierowane jest do osób, które w sztuce kaligrafii stawiają pierwsze kroki, ale posiadają już podstawowe umiejętności. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy spróbują swoich sił w różnych technikach kreślenia liter, tworząc własne kompozycje, a drugiego dnia popracują nad stworzeniem pracy wielkoformatowej, będącej artystycznym przekładem na język wizualny bajek Biernata z Lublina. Popularna ostatnio sztuka calligraffiti pozwala na eksperymentowanie, interpretowanie oraz zabawę literą jako formą i tego właśnie doświadczą osoby biorące udział w warsztatach. Szczegóły warsztatów na stronie internetowej organizatora.

Taras Makar – artysta pochodzący z Iwano Frankiwska, mieszkający i pracujący w Kijowie, gdzie od ponad roku uczy kaligrafii i liternictwa w szkole kaligrafii ArtiYa. Brał udział w wystawach zarówno na Ukrainie jak i we Włoszech, a jego prace calligraffiti można zobaczyć w różnych miastach Ukrainy i Niemiec. Możliwość tworzenia nowych liter jest tym co w sztuce kaligrafii, którą zajmuje się od prawie czterech lat, lubi najbardziej. W przyszłości chce kontynuować prace nad tworzeniem nowych alfabetów, kompozycji i coraz większych murali. Zainspirowany pracami artystów Vasyla Chebanyka, Vitaliia Mitchenko oraz Luca Barcellona, bazując na ukraińskiej kursywie, już jako pracę dyplomową stworzył własny alfabet i nazwał go RAM. Galeria prac Tarasa Makara.

Warsztaty calligraffiti w ramach Festiwalu Wschód Kultury  
6 i 7 lipca 2017 toku
Zgłoszenia do 30 czerwca 2017 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz