Shared History – Splecione losy

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy ONZ 19 i 20 czerwca w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się inauguracja projektu w formacie Open House. W programie wystawy, projekcje, prezentacje filmowe, performance debata z udziałem m.in. Mieczysława Abramowicza, Aurory Lubos, Piotra Olecha, Vahrama Mkhitaryana, Ibrahima Mouhanny, Agnieszki Wołodźko.

„Shared History – Splecione losy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Shared History – Splecione losy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prawo humanitarne nie mówi o tym, że należy przyjmować uchodźców, bo to się nam opłaca, ale dlatego, że należy po prostu to robić […] Potrzeby uchodźców są takie same jak nasze. Dlatego należy pracować nad poprawą programów integracyjnych, żeby łączyć te społeczeństwa (Rafał Kostrzyński – rzecznik Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce)

Shared History – Splecione losy – to wspólny projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, LCCA (Łotewskiego Centrum Sztuki Współczesnej) z Rygi oraz Fargfabriken ze Sztokholmu. Wyrasta z koncepcji historii jako splotu jednostkowych doświadczeń, które razem składają się na portret wielonarodowego i wielokulturowego kraju. W polskiej odsłonie projektu patrzymy na Gdańsk przez pryzmat jego historii jako miasta, do którego „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” – cytując tytuł książki Mieczysława Abramowicza.

Poprzez stulecia Gdańsk zawdzięczał swój rozwój i piękno wielu przybyszom z dalekich krain: Niderlandów, Niemiec, Szkocji, Francji i innych miejsc. Dziś nazwalibyśmy ich imigrantami lub uchodźcami. Osiedlali się tutaj wykorzystując swoje talenty i umiejętności w służbie miastu. Setki tych „pojedynczych narracji” zarówno nowych, jak i dawno tu osiadłych gdańszczan splotły się, tworząc niepowtarzalną strukturę architektoniczną i intelektualną miasta. Pożoga II wojny światowej, sprawiła, że do Gdańska napłynęli z różnych regionów Polski – także tych, które przestały do Polski należeć – nowi mieszkańcy, którzy w dużej mierze zbudowali miasto od nowa.

Tę otwartość Gdańska musiała dostrzec Komisja Europejska, gdyż projekt Shared History – Splecione losy znalazł się w 2016 r. wśród 12 zwycięskich projektów (z 274 ubiegających się o dofinansowanie) programu Kreatywna Europa wspierającego integrację uchodźców poprzez projekty kulturalne, audiowizualne i międzysektorowe, sprzyjające włączeniu społecznemu uchodźców, zwiększaniu wzajemnego zrozumienia, rozwijaniu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz tolerancji i poszanowaniu innych kultur.

W ramach Shared History – Splecione losy artyści z Polski, Łotwy i Szwecji tworzyć będą wspólne prace z artystami z Syrii, którzy swój nowy dom odnaleźli w Szwecji. Owoce tego artystycznego dialogu międzykulturowego zaprezentowane zostaną podczas wystaw, które odbędą się w przyszłym roku w Gdańsku, Rydze i Sztokholmie. Tandem artystyczny pracujący w Gdańsku tworzą artystka wizualna Agnieszka Wołodźko oraz reżyser filmowy Ibrahim Mouhanna, a ich wspólna praca zaprezentowana będzie w Centrum św. Jana w maju w 2018 r.

Shared History – Splecione losy 
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Partnerzy: Fargfabriken, Sztokholm (lider projektu); LCCA, Ryga
Pomysł i Koordynacja: Magdalena Zakrzewska-Duda
Opieka kuratorska: Anna Zalewska-Andruszkiewicz
Inauguracja: 19 i 20 czerwca 2017 roku

Dodaj komentarz