• 2017-06-17

Łemkowyna – z bielonych ścian na wybiegi

Lajbik, czuha i ornamenty z chyży łemkowskiej 18 czerwca po raz kolejny pojawią się na wybiegu podczas Warsaw Fashion Street. Łemkowyna, unikatowa kolekcja autorstwa debiutującej projektantki, Anny Marii Zygmunt, tegorocznej absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie i finalistki Cracow Fashion Awards, jest dowodem na to, że z inspiracji głęboko zakorzenionej w tradycji i kulturze ludowej mogą powstać projekty świeże, nowoczesne i odważne. Kolekcja powstała pod kierownictwem artystycznym Wojtka Bednarza.

Anna Maria Zygmunt, „Łemkowyna”, fot. Alex Domański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Maria Zygmunt, „Łemkowyna”, fot. Alex Domański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projektantka wykorzystała oryginalne wzory łemkowskie,samodzielnie zrekonstruowane z bielonych ścian chaty i przydomowej studni. Wszystkie tkaniny i akcesoria są autorskie – ręcznie malowany len, tygodniami haftowanemetodą krzyżykową charakterystyczne wzory, plisy, elementy wykonane na szydełku czy na drutach, przyszywane ręcznie szklane koraliki. Łemkowynę spajają przede wszystkim kolorystyka i awangardowe,nierzadko przerysowane formy.

To, co uznaję zarówno w odrębności, kulturze, jak i stroju czy obyczajach dawnych Łemków za najbardziej pociągające, to ich naturalność i dziewiczość. Łemkowyna jest wypadkową fascynacji kulturą i strojem łemkowskim, ale też przestrzenią i dzikością Beskidu Niskiego, z którego pochodzę. Pozytywny odbiór tej bardzo osobistej kolekcji i możliwość jej prezentacji na pokazach przynosi mi mnóstwo radości i satysfakcji – także dlatego, że miałam świadomość, z jakim ryzykiem wiąże się wskrzeszanie tak niszowych motywów ludowych – mówi Anna Maria Zygmunt.

Kolekcja Anny Marii Zygmunt znalazła się w finale konkursu Cracow Fashion Awards. Dotychczas była kilkukrotnie prezentowana podczas Cracow Fashion Week. Kolekcję Łemkowyna będzie można zobaczyć także podczas pokazów Warsaw Fashion Street 18 czerwca w Warszawie obok takich projektantów jak EvaMinge i Łukasz Jemioł.

Łemkowyna – kolekcja Anny Marii Zygmunt
Najbliższy pokaz: 18 czerwca 2017 roku
Warsaw Fashion Street

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR