• 2017-06-17

Odkryj czechosłowacki dizajn

Dom Spotkań z Historią i Czeskie Centrum zapraszają na wernisaż wystawy Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968, który odbędzie się 22 czerwca o godz. 18.00. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce.

Figurka „Kocię”, proj. Jaroslav Ježek, Karlovarský porcelán–Duchcov, 1962 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Figurka „Kocię”, proj. Jaroslav Ježek, Karlovarský porcelán–Duchcov, 1962 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słynne „trumny”, plastikowe zabawki i charakterystyczne meble – czechosłowacki dizajn cieszył się największą popularnością w dekadzie tuż po sukcesie na Expo 1958 w Brukseli. Styl „brukselski” zapanował w całej Czechosłowacji, ale przenikał też do innych krajów i inspirował zagranicznych twórców. Dziś wraca do łask i znowu staje się inspiracją dla projektantów. Wystawa w DSH – autorski projekt ołomunieckiego kolekcjonera Jana Jeništy, przygotowany dla Czeskiego Centrum – zaprezentuje polskiej publiczności piękno i uniwersalność stylu, który powstał w ograniczonych warunkach gospodarki socjalistycznej.

Czechosłowacka ekspozycja na wystawie światowej w Brukseli miała zaprezentować styl życia zwykłych Czechów i Słowaków. Dzieliła się na główne części zatytułowane: Praca – Odpoczynek – Kultura. Warszawska wystawa stara się nawiązać do tego podziału. Wystawę rozpoczyna pokaz czechosłowackiego pawilonu na Expo 1958, po którym następują fragmenty tematyczne: Przemysł, Mieszkanie, Moda, Kultura. W ramę czasową wystawy wpisują się najważniejsze wydarzenia lat 1958–1968.

Wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje widzom skarby czechosłowackiego wzornictwa. Można na niej znaleźć twórczość graficzną (okładki książek, czasopisma, koperty płyt gramofonowych), fenomen szkła prasowanego, dizajn przemysłowy od naczyń kuchennych po plastikowe krzesła tramwajowe projektu Miroslava Navrátila, meble i wyposażenie mieszkań (telefon nazywany „trumną“, żelazko ETA 212 i suszarkę do włosów produkowaną przez niemal 40 lat), a także ulubione plastikowe zabawki projektu Libuše Niklovej.

Zwiedzający mogą chwilę odetchnąć w wygodnie wyposażonym brukselskim pokoiku i przekartkować czasopisma z epoki. Wystawa oferuje też wgląd w czechosłowacką kulturę lat 60. Pojawi się na niej słynne trio wokalne The Golden Kids, plakaty do filmów czeskiej Nowej Fali czy książki autorów zakazanych po roku 1968, w tym pierwsze wydania Żartu Milana Kundery i Perełek na dnie Bohumila Hrabala.

Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968
Od 22 czerwca do 1 października
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz