Polen Performance – sprawdź tę markę!

Polen Performance Gemalt to pierwsza indywidualna wystawa duetu tworzonego od 2015 przez Justinę Los i Mikołaja Sobczaka, a zarazem specyficzna retrospektywa podsumowująca ich dotychczasową działalność.

Polen Performance, „How to Behave” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polen Performance, „How to Behave” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach tej wystawy, uczennice i uczniowie Szkoły Rysunku i Malarstwa Henryk działającej przy Galerii Henryk, zostali zaproszeni do namalowania obrazów bazujących na wybranych przez Polen Performance materiałach wizualnych dokumentujących ich akcje i performansy, takie jak: Deutschlandtransport, Usługi Wernisażowe, [Polen] Performance Goes Snapchat, czy Polen Performance Paranormal. Malarskie realizacje zostały poprzedzone wykładem Polen Performance w sztuce, który opowiadał o wątkach będących główną osią działalności duetu, czyli krytyce instytucjonalnej oraz miejscu młodych artystów w systemie produkcji artystycznej i w mediach społecznościowych. Dorobek performerów stał się więc dla uczniów swego rodzaju „martwą naturą” złożoną z fotografii oraz opisu ich poszczególnych działań.

W relacji z osobami, które dopiero przygotowują się do egzaminów wstępnych na akademie sztuki, przekaz jaki płynie z twórczości Polen Performance może okazać się formą przestrogi dotyczącą reguł panujących w zinstytucjonalizowanym polu sztuki. Artyści poprzez ciąg autoreferencyjnych odniesień, wyostrzeń i poczucie humoru komentują rzeczywistość artystyczną z pozycji debiutantów; ujawniają mechanizmy władzy oraz panujące hierarchie, zwracając szczególną uwagę na stosunki pracy, a także status ekonomiczny twórców. Obraz twórczości, jaki się z tego wyłania jest tragikomiczny. Uprawianie sztuki w wydaniu Polen Performance polega bowiem na budowaniu marki, ciągłym potwierdzaniu jej wartości. Czasami zamienia się w akrobację, innym razem w sceniczne show, następnie polega na roznoszeniu ulotek, a ostatecznie kończy się produkowaniem pamiątek, udzielaniem wywiadów, budowaniem mitu i staraniami o widzialność.

Polen Performance świadczy swoje usługi w białych (jak white cube) uniformach z żółtym logo wykorzystując za każdym razem kontekst miejsca i sytuacji. Często również poprzez samousytuowanie się w konkretnej konfiguracji, opowiada nie tylko o własnej pozycji, ale również o instytucjach, w których pracuje. I tym razem nie jest inaczej. Polen Performance Gemalt to w takim samym stopniu wystawa o twórczości duetu, jak o samym Henryku i jego Szkole. To, co wyróżnia Galerię Henryk od innych niezależnych instytucji wystawienniczych, to oddolna działalność edukacyjna w postaci Szkoły Rysunku i Malarstwa. Spełnia ona środowiskotwórczą misję, a zarazem jest alternatywnym modelem przedsiębiorczości, pozwalającym na stabilne funkcjonowanie galerii. Do tej pory te dwa obszary działalności pozostawały odseparowane. Na wystawie, po raz pierwszy w historii Galerii Henryk, zostaną zaprezentowane dokonania kursantek i kursantów Szkoły.

Polen Performance, „Thank You for Performance” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polen Performance, „Thank You for Performance” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polen Performance Gemalt
Uczestnicy: Marta Grabowska, Paulina Hrabia, Magdalena Kućka, Natalia Nikoniuk, Leon Noworyta, Adrianna Szadzińska, Martyna Szczurek, Marta Polończyk, Dominika Wąsik, Kinga Wośko
Kurator: Tomek Pawłowski
Współpraca: Aleksander Celusta, Michał Sroka
Od 18 czerwca do 15 lipca 2017 roku
Wernisaż: 17 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Henryk w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR