Wyprawa do Afryki

Podobno najlepsze wyprawy to te, dzięki którym człowiek w innej przestrzeni, dzięki nieuniknionej konfrontacji z nieznanym może lepiej zrozumieć własną kulturę i samego siebie. W taką wyprawę do Afryki zabierze nas Marek Vadas w książce Uzdrowiciel, która ukaże się 30 czerwca.

Marek Vadas, „Uzdrowiciel ” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Marek Vadas, „Uzdrowiciel ” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Opowieści Vadasa prowadzą czytelnika w podróż do tropikalnych lasów, zapadłych wiosek i rozwijających się miast Afryki, do miejsc, gdzie ludzie wciąż żyją z szamanami, duchami i mitycznymi istotami. W takim świecie skóra może nagle zmienić kolor, mężczyzna może przedzierzgnąć się w kobietę, a niewidzialny pies porwie wam przygotowaną na kolację kurę. Sny i magia mieszają się z faktami, ale najważniejsze jest w końcu ludzkie doświadczenie – czasem pełne śmiechu, czasem łez. Stopniowo przywykamy do egzotycznej scenerii i dociera do nas, że najważniejsze w tych opowiadaniach nie jest to, że są „afrykańskie”, lecz że są „ludzkie”.

Marek Vadas – ur. w 1971 w Koszycach. Studiował estetykę i słowacystykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Interesuje się kynoterapią. Odbył trzynaście długich podróży do Afryki, odwiedzając Kamerun, Czad, Gabon i Nigerię. Debiutował w 1994 roku książką Mała powieść. Za Uzdrowiciela (2006) uhonorowany prestiżową nagrodą literacką Anasoft Litera, dwa lata wcześniej za Bajki z czarnej Afryki nominowany do nagrody BIBIANA za najlepszą książkę dla dzieci. Od czasu swojej pierwszej wyprawy do Afryki uważa, że nie istnieje coś takiego jak stracony czas.

Marek Vadas, Uzdrowiciel
Premiera: 30 czerwca 2017 roku
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz