Jerzy Gruza otrzyma Platynowe Lwy

23 września podczas gali finałowej 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Platynowe Lwy otrzyma polski reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, Jerzy Gruza. Platynowe Lwy to nagroda przyznawana przez Komitet Organizacyjny Festiwalu w uznaniu dla całokształtu twórczości laureata, którego rekomenduje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Jerzy Gruza, fot. Anna Rezulak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Gruza, fot. Anna Rezulak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Gruza jest reżyserem i scenarzystą filmowym, telewizyjnym i teatralnym, aktorem. Urodził się w 1932 roku w Warszawie. Dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi uzyskał w 1985 roku, będąc już autorem kultowych polskich seriali telewizyjnych i mając w swoim dorobku kilkadziesiąt cenionych realizacji filmowych i teatralnych. Przez blisko 30 lat – od połowy lat 50. do początków lat 80. – związany był z Telewizją Polską, dla której przygotowywał spektakle Teatru Telewizji – m.​in. Skąpca (1965), Wizytę starszej pani (1971), Romea i Julię (1974), Rewizora (1977), Antygonę (1980) – oraz liczne programy i widowiska rozrywkowe i muzyczne.

Już dawno należało uhonorować Jerzego Gruzę tymi Lwami. I to z wielu powodów: za filmy, seriale, setki programów TV, spektakle teatralne, za nowatorski język, który wprowadził do polskiej telewizji. Za życzliwy, ale ironiczny, często szyderczy opis naszej rzeczywistości. Każdy może wybrać swój własny powód. Ja również. Moje prywatne Platynowe Lwy przyznaję Jerzemu Gruzie za realizację dwóch Teatrów Telewizji: Mieszczanina Szlachcicem z Bogumiłem Kobielą oraz Rewizora z Tadeuszem Łomnickim. Oba wybitne i niezapomniane! – mówi Wojciech Marczewski, Przewodniczący Rady Programowej FPFF.

Zrealizowana przez Jerzego Gruzę w połowie lat 60. Wojna domowa, pomimo upływu lat, pozostaje jednym z najpopularniejszych polskich seriali komediowych. Do jego sukcesu przyczyniły się wspaniałe kreacje aktorów starszego pokolenia, gwiazd polskiej sceny i estrady: Aliny Janowskiej, Ireny Kwiatkowskiej, Kazimierza Rudzkiego, Andrzeja Szczepkowskiego, Jaremy Stępowskiego.

W gronie wybitych twórców do tej pory uhonorowanych Platynowymi Lwami są między innymi: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Witold Sobociński. Przed rokiem nagrodę tę otrzymał Janusz Majewski.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Od 18 do 23 września 2017 roku
Gdynia

Dodaj komentarz