Foto-konstelacje. Dyskusja wokół książki Pawła Mościckiego

Fundacja Bęc Zmiana i Galeria Bunkier Sztuki zapraszają na spotkanie poświęcone książce Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego. W dyskusji udział wezmą: Autor – Paweł Mościcki, artyści i teoretycy fotografii – Bownik i Witek Orski, a poprowadzi ją Martyna Nowicka, redaktorka Linii Wizualnej Korporacji Ha!art.

Marek Piasecki, bez tytułu, 1959  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Piasecki, bez tytułu, 1959 (źródło: materiały prasowe organizatora)

O książce:

Każdy wielki fotograf uczy nas przede wszystkim patrzeć na nowo, oglądać rzeczywistość od strony, której istnienia bez niego nawet byśmy się nie spodziewali. Jednocześnie, ucząc nas patrzeć, często pokazuje w nowej perspektywie funkcję i znaczenie samej fotografii. Właśnie te dwa aspekty bada Paweł Mościcki w książce Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego. Jej bohaterem jest oczywiście sam Piasecki (1935–2011), polski fotograf i artysta związany z drugą Grupą Krakowską – postać osobna, wszechstronna i niepowtarzalna, choć wciąż nie w pełni rozpoznana w obiegu krytycznym.

Jednak Foto-konstelacje to książka nie tylko o fotografii, chociaż poświęcona jest artyście, który zajmował się nią przez całe życie. To esej, w którym autor próbuje pokazać twórczość Piaseckiego jako dynamiczny splot myślenia i przeżywania, fotografii, filmu i teatru, krytycznej obserwacji i intymnego wyznania. Jest to także książka o pełnych napięć konstelacjach, które każdy rodzaj sztuki i każdy rodzaj myśli tworzy z egzystencją, starając się skonstruować jej obraz.

Foto-konstelacje. Dyskusja wokół książki Pawła Mościckiego
Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Współpraca: Galeria Bunkier Sztuki, Miesiąc Fotografii w Krakowie
17 czerwca 2017 roku, godz. 17.00
Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz