• 2017-06-16

Pięć Smaków dołącza do grona dystrybutorów

W repertuarach polskich kin filmy azjatyckie pojawiają się niezwykle rzadko. Festiwal Filmowy Pięć Smaków od dziesięciu lat stara się wypełniać tę lukę – od tego roku także na drodze regularnej kinowej dystrybucji, jako Pięć Smaków Kino Azji. Pierwszy tytuł w dystrybucji Pięciu Smaków to filipiński laureat Grand Prix ostatniej edycji festiwalu, Dziecko apokalipsy w reżyserii Mario Cornejo.

„Dziecko apokalipsy”, reż. Mario Cornejo (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dziecko apokalipsy”, reż. Mario Cornejo (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od dziesięciu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z najszybciej rozwijających się kinematografii świata, przyciągając publiczność poszukującą niebanalnej rozrywki i intelektualnych odkryć.

Program obejmuje szeroki zakres tematów i gatunków: od dobrego kina popkulturowego po awangardowe, autorskie projekty i filmy zaangażowane społecznie, pokazujące azjatycką rzeczywistość z oryginalnej perspektywy. Takie też będą propozycje z oferty dystrybucyjnej Pięciu Smaków. Organizatorom zależy na pokazaniu szerokiej publiczności jak niebanalne, różnorodne i inspirujące potrafi być azjatyckie kino, także z tych najmniej znanych kinematografii: od Filipin po Tajlandię, od Indonezji po Hongkong.

Dziecko apokalipsy to historia pełna krystalicznego morza i sennej atmosfery niekończących się wakacji. Ford, zbliżający się do czterdziestki hipster, beztrosko spędzający czas z energiczną dziewczyną, jest instruktorem surfingu i – podobno – synem legendarnego reżysera. Wizyta dawnego przyjaciela zmusi go do konfrontacji z przeszłością: dojrzałość okazuje się trudniejsza do osiągnięcia niż opanowanie ślizgającej się na falach deski. Przesycone światłem kadry, naturalna gra aktorów i nastrojowa muzyka indie-rockowej grupy Up Dharma Down składają się na film doskonale wyważony emocjonalnie i mocno oddziałujący na zmysły.

Dziecko apokalipsy, reż. Mario Cornejo
Premiera: 6 października 2017 roku
Pięć Smaków Kino Azji

Dodaj komentarz