Wideoperformans Anny Zaradny

W ramach finisażu wystawy Syrena herbem twym zwodnicza Muzeum nad Wisłą zaprasza na performans dźwiękowy z projekcją filmową na żywo w wykonaniu kompozytorki, instrumentalistki i artystki wizualnej Anny Zaradny, który odbędzie się przed siedzibą Muzeum w nowo otwartym Amfiteatrze na Bulwarach Wiślanych.

Zdjęcie: Anna Zaradny, fot. Szymon Rogiński, projekt Noviki  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcie: Anna Zaradny, fot. Szymon Rogiński, projekt Noviki (źródło: materiały prasowe organizatora)

W piątek wieczorem mikrotonalna kompozycja Zaradny rozświetli bezdenną głębię i toń wodną, tytułowe abisal. Snując oniryczną narrację w oparciu o organiczne brzmienia syntezatorów analogowych, elektroniki i przetworzonego głosu kobiecego, artystka wejdzie w podwodny dialog z filmami francuskiego biologa i autora filmów przyrodniczych Jeana Painlevégo. Ten pionierski filmowiec przyjaźnił się w dwudziestoleciu międzywojennym z surrealistami i dadaistami i dokumentował podwodne życie zwierząt, doszukując się w ich głębinowych kłótniach i romansach antropomorficznych cech osobowości, form zachowania i rytuałów.

Syrena ucieleśniona przez Zaradny to hybryda kobiety i maszyny, fal wody i fal dźwięku, która wykona kompozycję na żywo do wybranych filmów Painlevégo, wskazując na to, co ludzkie w zwierzętach i to, co zwierzęce w człowieku.

Abisal/Tonal. Wideoperformans Anny Zaradny
Kuratorka: Natalia Sielewicz
16 czerwca 2017 roku, godz. 21.00
Amfiteatr na Bulwarach Wiślanych przy Muzeum nad Wisłą w Warszawie

Dodaj komentarz