• 2017-06-14

Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza 16 czerwca na premierę, która daje do myślenia, pt. Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich. Reżyseruje Szymon Kaczmarek.

„Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich”, reż. Szymon Kaczmarek (źródło: materiały prasowe teatru)

„Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich”, reż. Szymon Kaczmarek (źródło: materiały prasowe teatru)

Twórcy spektaklu chcą zaangażować publiczność do wspólnej refleksji: Dlaczego robimy spektakl o kokainie? Ponieważ to temat, który niepokoi, daje do myślenia. Lubimy dawać widzom do myślenia. Chcemy widzów czasem odrobinę zaniepokoić. Bo pomyślmy – jeden zainwestowany w produkcję kokainy dolar przynosi 1000 dolarów zysku. Handel tą substancją to wolny rynek w najczystszej postaci, pozbawiony regulacji, ograniczony wyłącznie finezją i okrucieństwem pozostających na nim graczy.

Gdyby w jednej chwili usunąć z globalnej gospodarki wszystkie związane z narkobiznesem pieniądze, upadłyby całe kraje, zniknęłoby kilkanaście procent światowych zasobów gotówki. Rodzi się zatem pytanie: jak to możliwe, że kokaina to tak opłacalny produkt? Jest to możliwe, bo rolnik w Kolumbii czy Chile pracuje za grosze. Albo za nic.

Beneficjentami złotego biznesu są przetwórcy, pośrednicy, kolejni pośrednicy, handlarze. Zupełnie jak z kawą, bananami, ryżem i chińskimi zabawkami. Jeśli na rynku znajduje się egzotyczny produkt z odległego kraju i wcale nie kosztuje wiele, można podejrzewać, że gdzieś komuś nie zapłacono. Zakup czegokolwiek w przydomowym sklepiku – choć często sobie tego nie uświadamiamy – stawia nas za każdym razem przed doniosłym wyborem etycznym.

Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Realizatorzy:

Reżyseria: Szymon Kaczmarek
Tekst i dramaturgia: Żelisław Żelisławski
Scenografia i kostiumy: Kaja Migdałek

Występują: Karolina Krawiec, Irena sierakowska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Zbigniew Antoniewicz, (TBK), Marcin Trzęsowski (TBK), Michał Wierzbicki (TBK)

Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich
Premiera: 16 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Dodaj komentarz