• 2017-06-14

Ostatni w Aleppo

Film Ostatni w Aleppo Ferasa Fayyada wchodzi do kin 30 czerwca. Złotówka z każdego sprzedanego biletu będzie przeznaczona na działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii. To jeszcze jeden ważny powód, aby wybrać się na zwycięzcę czterech konkursów 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity do kina.

„Ostatni w Aleppo”, reż. Feras Fayyad (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Ostatni w Aleppo”, reż. Feras Fayyad (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na oblężenie. Khalid, Subhi i Mahmoud, główni bohaterowie filmu Ostatni w Aleppo, to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, pomagających ofiarom bombardowań. Uratowali do tej pory ponad 60 tys. istnień, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami. W filmie Ferasa Fayyada poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.

Ostatni w Aleppo otrzymał aż cztery nagrody na 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, w tym Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Dokumentalną Warszawy, przyznawaną przez publiczność, Grand Prix Miasta Gdyni i Art Doc Award Bydgoszcz oraz szereg nagród na całym świecie, m.in. Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym festiwalu filmowym Sundance.

Bardzo ważną częścią pracy PAH jest zapewnianie dostępu do wody. W Syrii PAH dostarcza wodę cysternami do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Aby umożliwić mieszkańcom Syrii samodzielne zapewnianie potrzeb, PAH współpracuje z lokalnymi piekarniami. Dostarcza im mąkę i drożdże – dzięki temu produkują pieczywo w stałych niskich cenach, na które stać nawet uboższych. Najbardziej potrzebującym dostarcza paczki żywnościowe. Niesie również pomoc medyczną.

Ostatni w Aleppo, reż. Feras Fayyad
Premiera: 30 czerwca 2017 roku
Against Gravity

Dodaj komentarz