Warsztaty pisania z Jakubem Żulczykiem

Podczas kolejnych weekendowych warsztatów Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO o storytellingu opowie Jakub Żulczyk, autor m.in. wydanego niedawno Wzgórza psów i powieści Ślepnąc od świateł, która niebawem trafi na małe ekrany dzięki produkcji HBO. Na uczestników czeka seria praktycznych ćwiczeń z budowania trzech najważniejszych elementów opowieści: bohatera, fabuły i świata przedstawionego.

Jakub Żulczyk (źródło: materiały organizatora)

Jakub Żulczyk (źródło: materiały organizatora)

Nie obchodzą mnie zasady formalne. To, czy punkt kulminacyjny następuje w dwóch trzecich powieści i czy na stronie 153 jest zwrot akcji. Liczy się tylko historia – kim jest bohater główny, kim są drugoplanowe postaci, jakie są między nimi relacje i co z tego wynika. Czy bohater dostaje na końcu to, czego chciał? A może autor mu na to nie pozwolił? Jakie są tego konsekwencje dla historii? Poza tym ważne jest jeszcze to, w jakim świecie to wszystko się dzieje i jak ten świat wpływa na bohatera – mówi Jakub Żulczyk.

Pisarz mocno i bezdyskusyjnie staje po stronie historii, a nie formy, i z tej perspektywy pokaże, jak stworzyć krwistą opowieść, nasączoną esencją narrację, od której nie można się oderwać. Zanim uda się to zrobić, trzeba jednak wiedzieć kilka rzeczy, ale przede wszystkim: po co chcemy ją opowiedzieć?

Zapisy na warsztaty prowadzone są przez stronę internetową Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO.

Bohaterowie, fabuła, świat. Jak opowiadać ciekawe historie? Warsztaty pisania z Jakubem Żulczykiem
24 czerwca 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz