Jakub Żulczyk i mroczne Wzgórze psów

Wzgórze psów Jakuba Żulczyka, to mroczny thriller, z akcją osadzoną w małym, fikcyjnym mieście na Mazurach, którego główny bohater był kiedyś przez chwilę pisarzem.

Jakub Żulczyk, „Wzgórze psów” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jakub Żulczyk, „Wzgórze psów” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zimna, ciemna warmińsko-mazurska prowincja. Na jej tle doskonale skonstruowany mroczny thriller: zaskakujący, niepokojący, wciągający od pierwszej strony. Ale to tylko najprostsze odczytanie nowej powieści Żulczyka. Tajemnicze zaginięcia ludzi, makabryczne odkrycia związane z ich odnalezieniem, a w tle dramat rodzinny głównego bohatera to tylko pretekst do mistrzowsko nakreślonego portretu lokalnej społeczności oraz uwikłanej w nią rodziny.

Żulczyk pokazuje, jak ojcowie niszczą swoich synów, mężowie – żony, przyjaciele – przyjaciół. Zajmuje go pamięć o krzywdzie i wybiórczość tej pamięci. Prowincja Polski jako miejsce, w którym widać metafizyczną prawdę o „polskim losie” i Warszawa jako miejsce, gdzie przyjezdny z prowincji może wygrać albo przegrać, ale nie może spokojnie żyć. Czy karą za zło może być inne zło? Gdzie jest granica w wymierzaniu sprawiedliwości? Jak zwykle Żulczyka interesuje to, co kryje się pod powierzchnią.

Jakub Żulczyk, Wzgórze psów
Premiera: 26 kwietnia 2017 roku
Świat Książki

Dodaj komentarz