• 2017-06-14

Szlachetne techniki mieszane z cyfrową technologią

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na dwie wystawy fotograficzne: Franciszka Kupczyka Pejzaż bez ciebie i Jolanty Chowańskiej W połowie drogi.

Franciszek Kupczyk, „Pejzaż bez ciebie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Franciszek Kupczyk, „Pejzaż bez ciebie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawę fotografii Franciszka Kupczyka oglądać można w Galerii Foyer. Pejzaż bez ciebie to cykl czarno-białych fotografii wykonanych w różnych okresach czasu. Autor jest niezależnym fotografem zajmującym się przede wszystkim dokumentem i reportażem, ale w jego zbiorach nie brakuje również obrazów związanych z krajobrazem i naturą. Pejzaże, które można zobaczyć na wystawie znajdują się jakby poza czasem i przestrzenią, pozostawiając odbiorcę sam na sam z kadrem.

Świadomie nie opisuję miejsc, w których zarejestrowałem fotografie. Zależało mi na tym, aby dać odbiorcy szanse na własną interpretację obrazu i osobistą refleksję. Tym bardziej, że pojawiają się tutaj zdjęcia, które wykraczają poza dosłowność. Ich forma może nieco utrudniać odbiór detali. Próbuję również odnaleźć odpowiedź na pytania. Czym są rzeczy? Czym jest natura? Czy czuję się jej częścią. Gdzie się znajduję w relacji z nią? –mówi Franciszek Kupczyk

Ponad trzydzieści fotografii Jolanty Chowańskiej prezentuje Galeria w Hallu kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki. Na wystawę składają się dwa cykle zdjęć wykonanych starymi, szlachetnymi technikami, w których kaliszanka snuje refleksje na temat przemijania oraz interferencji życia i śmierci.

W połowie drogi to 24 fotografie z pogranicza jawy i snu opowiadające o przeżyciach związanych z przemijaniem i śmiercią, a Majowie to z kolei 8 prac, które – wręcz przeciwnie – pokazują jak na starych murach rodzi się nowe życie. Te pierwsze powstawały w starych technikach, takich jak mokry kolodion, na płytkach o formacie 4 na 5 cala, zostały zeskanowane do komputera i wydrukowane w większych formatach. Drugie – zostały zrealizowane na negatywach czarno-białych, średnioformatowych i wywołane w koreksie, a potem również zeskanowane i wydrukowane. Jolanta Chowańska jednoczy zatem stare szlachetne techniki z cyfrową technologią, nie po to jednak, by korygować cokolwiek, lecz przygotować formaty fotografii dobrze prezentujące się na wystawie.

Franciszek Kupczyk. Pejzaż bez ciebie 
Jolanta Chowańska. W połowie drogi
Od 31 maja do 25 czerwca 2017 roku
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Dodaj komentarz