• 2017-06-14

Edward Norton gościem 7. edycji Transatlantyk Festivalu

Gwiazda filmów Fight Club, 25. godzina i Birdman przyjedzie do Łodzi na zaproszenie festiwalu Transatlantyk. Organizatorzy zaplanowali pokazy jego wybranych filmów oraz spotkanie z widzami. Aktor weźmie też udział w Gali Zamknięcia festiwalu. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.

Edward Norton (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Norton (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk przypomni publiczności trzy wyjątkowe role Edwarda Nortona, w filmach Primal Fear (Lęk pierwotny), Fight Club (Podziemny krąg) i Birdman. Norton karierę zaczął późno, bo jako 25-latek, drugoplanową rolą w Lęku pierwotnym Gregory’ego Hoblita. Trudno sobie jednak wyobrazić bardziej spektakularny początek. Na castingu aktor pokonał 2000 rywali. Rok później otrzymał już nominację do Oscara za swój aktorski debiut, a w dorobku współpracę z Milošem Formanem (Skandalista Larry Flynt) i Woodym Allenem (Wszyscy mówią: kocham cię).

W kolejnych latach Norton ugruntował swoją pozycję w Hollywood znakomitymi rolami w 25. godzinie Spike’a Lee, Iluzjoniście Neila Burgera czy Królestwie Niebieskim Ridleya Scotta. Widzowie najbardziej pamiętają jednak dwa jego inne wcielenia: brutalnego skinheada w Więźniu nienawiści Tony’ego Kaya oraz zmęczonego życiem bezimiennego narratora Fight Clubu Davida Finchera. Ten drugi obraz szybko stał się filmem kultowym, a dla pokolenia widzów urodzonych na przełomie lat 70. i 80. także jednym z ważniejszych tytułów tej dekady.

Edward Norton gościem 7. Transatlantyk Festivalu
Od 14 do 21 lipca 2017 roku
Łódź

Dodaj komentarz