Wystawa wybranych dzieł Jacka Sienickiego

Wystawa w Galerii Kordegarda prezentuje dwadzieścia, niepokazywanych dotąd dzieł Jacka Sienickiego. Prace są pełne nasyconych czerwienią wnętrz i przedmiotów, które pokazują artystę w odmiennym wydaniu. Krytycy upatrywali w nich efektu rozszerzenia własnych granic.

Jacek Sienicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Sienicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sam artysta mówił o twórczości własnej: „Czuję się bardzo związany z naturą, coraz lepiej umiem z nią współpracować. Jeden z moich kolegów nazwał moją pracę portretowaniem przedmiotów. Portretuję wnętrza pracowni i portretuję siebie, portretuję kwiaty, wszystkie te rzeczy, które maluję, w bardzo bliskim związku z naturą […]. Oczywiście mam też nadzieję, że przede wszystkim portretuję siebie. Nadaję piętno obrazowi, piętno wynikające ze mnie. Z całego mojego życiorysu, moich chorób, przeżyć, radości i smutków. To piętno istnieje w każdym obrazie. Najwięcej go w pracy udanej” (Jacek Sienicki. Obrazy i prace na papierze, Herzyk Gallery, Kraków 2009).

Jacek Sienicki (1928–2000) – malarz, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (uczeń Artura Nachta-Samborskiego). Debiutował w 1955 roku podczas Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale. W latach 80. aktywnie uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1975), Nagrody im. Jana Cybisa (1983) – którą otrzymał w nieoficjalnym obiegu oraz Nagrody Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku (1993).

Wystawa wybranych dzieł Jacka Sienickiego
Organizator: Galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda
Kurator: Wanda Sienicka
Od 7 czerwca do 2 lipca 2017 roku
Galeria Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz