Sztuka książki: typografia

14 czerwca w ramach projektu Sztuka książki odbędzie się wykład i spotkanie z kolektywem graficznym Distort Visual (Aleksandra Ilkiewicz, Przemek Hoffer i Borys Kosmynka), który od 2010 roku współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, fot. Rafał Ramatowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, fot. Rafał Ramatowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Typografia najdynamiczniej rozwija się dziś głównie w przestrzeni cyfrowej. Nie jest związana jedynie z drukiem. Czcionka w prezentowanych składach funkcjonuje jako nośnik dla farby drukarskiej. Pozostawiony ślad drukarski na odbitce kształtowany jest poprzez odpowiednio ustawiony docisk, precyzyjne wykonanie i umiejscowienie składu w ramie czy równomiernie naniesioną farbę. Wraz z odrodzeniem się klasycznego podejścia do typografii powraca nastawienie na piękno formy literniczej, dbałość o wykonanie i szczegół oraz zastosowanie odpowiednich materiałów i technik. Zasadniczym tematem prezentacji i dyskusji będzie relacja między sztuką a rzemiosłem.

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie Typo Zine Horrorscopes oraz relacja z warsztatów zecerskich, w których udział wzięły studentki Pracowni Liternictwa i Typografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Efektem dwudniowej pracy w warsztacie Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi jest zine złożony z typograficznych kompozycji i ilustracji.

Distort Visual to kolektyw graficzny, który tworzą Aleksandra Ilkiewicz, Przemek Hoffer i Borys Kosmynka. Kolektyw skupia swoje działanie na pograniczu projektowania graficznego, typografii i sztuki drukarskiej z elementami typografii klasycznej i technikami warsztatowymi, między innymi drukiem płaskim i litografią. Od 2010 roku współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, gdzie prowadzi warsztat zecerski.

Sztuka książki: klasyczna typografia a współczesne projektowanie
14 czerwca 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz