Zobacz dzieła sztuki ze skarbca katedry wrocławskiej

Wystawa Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej to pierwsza tak obszerna prezentacja bezcennych zabytków złotnictwa sakralnego, wypożyczonych z archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Wystawę można oglądać od 13 czerwca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

„Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Skarbiec archikatedry pozostaje w dalszym ciągu jednym z najbogatszych zasobów dawnego złotnictwa w tej części Europy i najmniej rozpoznanym przez naukę materiałem zabytkowym, który ma wszelkie prawo tworzyć podwaliny wiedzy na temat historii rzemiosła artystycznego Wrocławia. Kolekcja ta nie dość, że prawie w całości szczęśliwie ocalała z pożogi wojennej, to jeszcze została w ostatnim okresie wojny uzupełniona o precjoza ewakuowane z licznych kościołów na terenie wrocławskiego Ostrowa Tumskiego.

Szczególną ozdobą wystawy będzie pełnowymiarowa rekonstrukcja wyglądu słynnego srebrnego ołtarza głównego katedry z 1591 r.,nieznanego wrocławianom od końca II wojny światowej, kiedy został zdemontowany przed oblężeniem miasta. Ołtarz ufundował biskup Andreas Jerin, wykonali go dwaj renomowani artyści wrocławskiego manieryzmu – złotnik Paul Nitsch oraz malarz Bartholomaeus Fichtenberger.

Więcej o wystawie Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej w serwisie Wydarzenia O.pl

Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej
Od 13 czerwca do 24 września 2017 roku
Kurator: Jacek Witecki
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz