• 2017-06-13

Gleason – jak przeżyć ostatnie lata

Gleason to inspirujący dokument wypełniony humorem oraz odwagą, pokazujący człowieka, który toczy nieustanną walkę z bolesną chorobą i przeciwnościami losu. Film przedstawia historię sportowca, który dowiaduje się, że cierpi na śmiertelną chorobę.

„Gleason”, reż. Clay Tweel (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Gleason”, reż. Clay Tweel (źródło: materiały prasowe dystrybutora)t

W wieku 34 lat Steve Gleason – była gwiazda amerykańskiej ligi NFL – dowiedział się, że jest chory na stwardnienie zanikowe boczne – postępującą i śmiertelną chorobę neurologiczną. Krótko po diagnozie okazało się, że jego żona – Michel, spodziewa się dziecka. Zdeterminowany by przeżyć swoje ostatnie lata życia jak najpełniej Gleason wyrusza w podróż na Alaskę, tworzy fundację, żeby pomóc innym chorym, naprawia relację z ojcem oraz nagrywa wideo dziennik dla swojego nienarodzonego syna.

Steve Gleason przez 8 lat grał na pozycji obrońcy w czołowym zespole amerykańskiej ligi NFL, New Orlean Saints. W styczniu 2011 roku u sportowca zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne (SLA/ALS), śmiertelną chorobę neuronu ruchowego. Poza wiarą w możliwość wyleczenia choroby, życiową misją Gleasona stało się pokazanie innym, że po diagnozie można nie tylko żyć, ale również odnosić sukcesy. Żeby wesprzeć innych Steve i jego żona Michel stworzyli fundację Team Gleason. Fundacja pomaga osobom cierpiącym na schorzenia nerwowo-mięśniowe, wspiera badania oraz zwiększa świadomość społeczną na temat stwardnienia zanikowego bocznego.

Clay Tweel zadebiutował filmem dokumentalnym Make believe pokazującym losy sześciorga nastolatków, którzy walczą o tytuł najlepszego młodego magika na świecie. Film zdobył nagrodę główną jury LA Film Fest. Bardzo entuzjastycznie przyjęty przez krytykę dokument Znalezione nie kradzione miał premierę na Festiwalu Sundance. Gdy w 2015 roku reżyser poznał Steve’a Gleasona od razu wiedział, że chce zrobić o nim film i pokazać jego inspirującą historię.

Gleason, reż. Clay Tweel
Premiera: 23 czerwca 2017 roku
Mayfly

1 komentarz do artykułu “Gleason – jak przeżyć ostatnie lata”

  1. Gleason jest mocny. Po prostu. SLA jest tylko pretekstem do ważnej opowieści o życiu i człowieczeństwie. O godności ponad wszystko. I bezwarunkowej – choć ludzkiej – miłości. Jesteśmy dumni, że mogliśmy objąć patronatem tą wyjątkową produkcję.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR