• 2017-06-13

W Lublinie Festiwal Małych Opowieści

Najwybitniejsi opowiadacze z całego świata, znakomici polscy reportażyści i pisarze przyjadą do Lublina. Będą to między innymi Bruno de La Salle, Mariusz Szczygieł, Michał Nogaś, Lidia Ostałowska, Jacek Dehnel i wielu innych. Razem z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN stworzą – w roku 700-lecia Lublina – Festiwal Małych Opowieści. W programie między innymi spektakle opowiadaczy, mieszkania opowieści oraz uroczysta gala z gościnnym udziałem Roberta Więckiewicza.

Festiwal Małych Opowieści – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Małych Opowieści – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal ma być świętem opowieści, rodzajem agory dla miłośników opowieści, miejscem dyskusji i rozmów o różnych formach opowiadania, od najbardziej tradycyjnych do tych współczesnych, używających nowych technologii. Gości festiwalu będzie można spotkać podczas spektakli i uroczystej gali w Teatrze NN, a także w kawiarniach, na podwórku Domu Słów, w klasztorze dominikanów, a nawet w schronisku dla bezdomnych i w mieszkaniach prywatnych. W sposób szczególny zainteresowaniem zostaną otoczone „Małe Historie” zanurzone w codzienności i dziejące się w świecie naszych małych spraw.

Dopóki opowiadamy, świat istnieje! Sposobem utrzymywania przy życiu historii jest jej opowiadanie. Każdy, kto zdecyduje się opowiedzieć jakąś historię – niezależnie czy jest opowiadaczem, pisarzem, reportażystą, czy też opowiada ją swoim znajomym – sprawia, że ta historia zaczyna żyć, a on staje się jej opiekunem. Historie nieopowiedziane umierają. Opowieści są ważnym narzędziem budowania relacji między ludźmi. Tworzą naszą niepowtarzalną tożsamość i indywidualność. Dlatego umiejętność opowiadania jest tak ważna. Stąd też pomysł stworzenia przy Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN Festiwalu Małych Opowieści.

Każda edycja Festiwalu będzie też podsumowaniem tematycznego konkursu na krótką opowieść. W roku 2017 temat konkursu był „Najważniejszy człowiek w moim życiu”. Ma to być próba znalezienia odpowiedzi na ważne pytania: Jaki obraz naszego kraju pojawia się w tych opowieściach? Jacy jesteśmy w lustrze tych opowieści?

Rolę poprzedzającego festiwal konkursu pełniła realizowana przez kilka miesięcy Akademia Opowieści, której partnerem została „Gazeta Wyborcza”. Dziennikarze Mariusz Szczygieł, Michał Nogaś i Włodzimierz Nowak odwiedzili 12 miast Polski i uczyli praktycznego tworzenia i opowiadania historii. Poza tym odbyło się 12 warsztatów w 12 miastach z ludźmi pióra (m.in.: Elżbietą Cherezińską, Magdaleną Parys, Martą Fox), raperem, aktorami, radiowcami, lekarzami. W „Dużym Formacie” opublikowano dziesiątki historii znanych osób. W ramach konkursu przez kilka miesięcy udało się zebrać 1655 opowieści, wyłonić 3 laureatów i 9 wyróżnionych.

Festiwalowi towarzyszy organizowany od 2012 roku przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN Międzynarodowy Festiwal Spotkania z opowiadaczami świata. Pomyślany jest jako cykl corocznych prezentacji różnorodnych tradycji opowiadania z Europy i Świata. Dotychczas swoje spektakle prezentowali wybitni opowiadacze z Włoch, Francji, Grecji, Ukrainy, Izraela, Maroka, Rosji i Polski, USA. Festiwal, którego artystyczną dyrektorką jest mieszkająca we Włoszech wybitna polska aktorka Ewa Benesz, a koordynatorem aktor i wicedyrektor Bramy Grodzkiej Witold Dąbrowski, ma poza artystycznym aspektem także długofalowy cel edukacyjny – popularyzację sztuki opowiadania historii.

Festiwal Małych Opowieści odbywa się w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.

Festiwal Małych Opowieści
Od 21 do 24 czerwca 2017 roku
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie

Dodaj komentarz