Co o Polakach mówią ich zwyczaje jedzeniowe?

Sposób stołowania się może powiedzieć wiele na temat społeczeństwa i tradycji. Polska kultura biesiadowania pokazuje, dlaczego Polacy są w tym najlepsi na świecie. Nad fenomenem ucztowania debatowali Jerzy Bralczyk, Katarzyna Lengren i Jacek Wasilewski. Premiera książki Rozmowy przy stole już 16 czerwca.

Jerzy Bralczyk, Katarzyna Lengren, Jacek Wasilewski: „Rozmowy przy stole” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jerzy Bralczyk, Katarzyna Lengren, Jacek Wasilewski: „Rozmowy przy stole” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jerzy Bralczyk – językoznawca, profesor nauk humanistycznych, autor wielu książek, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Katarzyna Lengren – scenografka, publicystka i pisarka, która z ogromnym poczuciem humoru potrafi opowiadać o relacjach damsko-męskich oraz o tak zwanych zwykłych sprawach. Jacek Wasilewski – pisarz, medioznawca i dziennikarz. Owocem ich spotkania przy stole jest książka Rozmowy przy stole – humorystyczne rozważania o szeroko pojętej kulturze biesiadowania i stołowania się zamknięte w formie dialogu.

Rozmowy przy stole to zapis rozmowy trzech osób, które przechodząc przez najważniejsze, codzienne posiłki, zastanawiają się nad kulturą, analizując rozmaite sceny ze słynnych filmów, tradycję, w której zostaliśmy wychowani, a także rytuały jedzeniowe. Rozważają kwestię nazewnictwa poszczególnych posiłków, jak również, idąc o krok dalej, poczucie wspólnotowości, kwestie związane z odchudzaniem. Wystawiają tym samym swoistą diagnozę współczesnego społeczeństwa. Wszystko okraszone jest dozą poczucia humoru, erudycją, jak również wieloma anegdotami, którymi biesiadnicy chętnie dzielą się z czytelnikami. Dużo w tej książce ciekawych ilustracji, a także opowieści o osobistych doświadczeniach autorów, wspomnieniach z dzieciństwa, ulubionych daniach i zapamiętanych żartach.

Jerzy Bralczyk, Katarzyna Lengren, Jacek Wasilewski: Rozmowy przy stole
Premiera: 16 czerwca 2017 roku
Wydawnictwo Bosz

Dodaj komentarz