• 2017-06-13

BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny z szansą na zdobycie Europejskiej Nagrody Filmowej

Już po raz trzeci Krakowski Festiwal Filmowy rekomenduje pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej. W tym roku oficjalną rekomendację otrzymał film BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny Marcina Borchardta, który otworzył tegoroczną edycję Festiwalu oraz otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.

„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”, reż. Marcin Borchardt (źródło: materiały prasowe organizatora)

„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”, reż. Marcin Borchardt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe jury doceniło dokument za „poruszającą opowieść o skomplikowanych rodzinnych relacjach odtworzoną w skromnej formie rodzinnego albumu”. W prestiżowym rankingu ocen Gazety Festiwalowej film otrzymał najwyższą notę od cenionych krytyków filmowych, co dało mu pierwsze miejsce wśród pełnometrażowych dokumentów prezentowanych w ramach Festiwalu.

Z wideofonicznych śladów Borchardt tworzy przejmującą historię o paradoksach życia artysty. O nadwrażliwości i depresji, z którą można żyć, ale czasem się nie da. O stojącej z boku, pozwalającej mężczyznom na ich dziwactwa Zofii. Ale też o ojcu i synu: tak różnych, a zarazem tak podobnych, również zewnętrznie – pisał Paweł T. Felis.

BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny to pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Prowadził dziennik, pisał listy, robił zdjęcia, a także namiętnie filmował codzienne wydarzenia. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem.

Europejska Nagroda Filmowa
Wręczenie nagród: 9 grudnia 2017 roku
Berlin

Dodaj komentarz