Artystyczna autoterapia

Śliczna jesteś, Laleczko to film bardzo osobisty, wynikający z przeżyć Aleksandry Kubiak związanych z tragiczną śmiercią jej matki Małgorzaty. Artystka łączy tu wideoperformans z filmem dokumentalnym – zapis spotkań z aktorką, która ma wcielić się w postać matki, i jej „bycie” Małgorzatą przez jeden dzień.

Aleksandra Kubiak, „Śliczna jesteś laleczko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Kubiak, „Śliczna jesteś laleczko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W efekcie jesteśmy świadkami czterech spotkań Oli z Elżbietą Lisowską-Kopeć: rozmowy obu kobiet, przygotowania do roli i wreszcie wspólne działanie. Mimo że realizacja odbywała się według przygotowanego zarysu scenariusza, artystka nie ujawniła wcześniej ekipie rzeczy najważniejszej – przyczyny śmierci matki. Dzięki temu dynamikę poszczególnych scen wyznacza to, co dzieje się między bohaterkami.

W Śliczna jesteś, Laleczko Aleksandra Kubiak poddaje się procesowi autoterapii. Przeżyta tragedia, trauma, głęboko skrywana prawda, wstyd, emocje i tęsknota za matką zostają ujawnione. Jednak nie ma tu ekshibicjonizmu – celem obnażenia jest przepracowanie własnych lęków i w efekcie uzdrowienie. Widz wkracza w sytuację intymną, zaś autorka, wychodząc od bolesnych doświadczeń (a tym samym rzeczywistości), prowadzi nas do fikcji mającej moc katartyczną. Osobisty wymiar filmu Kubiak i jej odwaga są poruszające. Lecz co ważne, artystka wyciąga widza z bezpiecznej pozycji obserwatora i zmusza do zastanowienia się także nad swoimi emocjami. Dlatego Śliczna jesteś Laleczko może mieć siłę terapeutyczną, wskazując na pozytywny wymiar stawiania czoła własnym lękom.

Pokaz w Zachęcie łączy wystawę z kinem  seanse filmu będą rozpoczynały się 15 minut po każdej pełnej godzinie.

Aleksandra Kubiak – jest artystką wizualną i performerką. Gdy razem z Karoliną Wiktor tworzyła Grupę Sędzia Główny, narzędzie ich sztuki stanowiło ciało, często testowane w skrajnych warunkach i sytuacjach. Po rozpoczęciu solowej pracy, performatywny wymiar działań Kubiak przeniósł się z przestrzeni spektaklu (tu i teraz) do akcji rozciągniętych w czasie, a wykorzystanie medium filmowego zaczęło wykraczać poza funkcje dokumentacyjne, stając się istotnym elementem twórczości artystki.

Aleksandra Kubiak. Śliczna jesteś, Laleczko 
Kuratorka: Marta Miś
Od 10 czerwca do 2 lipca 2017 roku
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz