Marcin Sendecki z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej

10 czerwca podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, ogłoszono nazwisko tegorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku kapituła przyznała nagrodę w tylko jednej kategorii – za tom wydany oryginalnie po polsku w roku 2016.

Marcin Sendecki, „W” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora nagrody)

Marcin Sendecki, „W” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora nagrody)

Kapituła pod przewodnictwem Joanny Orskiej zdecydowała przyznać nagrodę w wysokości 100 tys. zł Marcinowi Sendeckiemu za tom W (Biuro Literackie, 2016). Nagrodzony poeta otrzymał także statuetkę projektu Terenu Prywatnego.

Joanna Orska, przewodnicząca Kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2017 (laudacja):

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2017 dostaje książka W Marcina Sendeckiego – chociaż za tą książką stoi inna kobieta, a także wiele innych kobiet i mężczyzn. Kobietą, której obecność można wyczuć szczególnie mocno, jest oczywiście Krystyna Miłobędzka. Sam bohater naszego wieczoru nazwał ją kiedyś z wdzięcznością „królową poezji”. Zobaczymy ją w krótkich, skoncentrowanych tekstach na zupełnie inny sposób – bo w W inny człowiek, zamieszkujący inną przestrzeń, wpisuje swoją intymność, codzienność w wers – rządzący się własnym, pełnym sensu rytmem. Tak jak u Miłobędzkiej o wartości wiersza decyduje nasz udział w poetyckim procesie budowania, konstruowania świata ze słów, tak też Sendecki włącza nas „W” – w świadkowanie temu, jak świat zanika i rozmazuje się w pamięci ledwo trzymającej się wersu, porządkującego pomysłu, znanego cytatu czy szlagieru, powracającego nagle, niczym z dalekiej podróży. W byłoby książką o trudnym do opisania wrażeniu „osuwania się” świata, osuwania się w pamięci istotnych kiedyś znaczeń, od-suwania się od porządkujących doświadczenie pamiątek i zdjęć niosących w sobie wielką chwilę niezwykłej urody…

Galę wręczenia Nagrody poprowadziła krakowska aktorka Ewa Kaim, a uroczystość zakończył  koncert zespołu Stubbornly Absent – z nowej płyty Commemoration – A Tribute to Wisława Szymborska, zawierającej interpretacje wierszy Szymborskiej w przekładzie na język angielski.

Marcin Sendecki, fot. Kuba Ociepa (źródło: materiały prasowe organizatora nagrody)

Marcin Sendecki, fot. Kuba Ociepa (źródło: materiały prasowe organizatora nagrody)

Marcin Sendecki – urodzony w 1967 w Gdańsku. Poeta, dziennikarz, krytyk literacki, związany m. in. z „bruLionem”, „Przekrojem”, „Gazetą Wyborczą”. Debiutował w roku 1992 tomem Z wysokości. Opublikował kilkanaście książek poetyckich. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Poetyckiej Silesius, laureat tejże za tom Przedmiar robót (2015). Nominowany również do Nagrody Literackiej Gdynia. Za tom W wyróżniony Nagrodą „Odry”.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2017
Laureat: Marcin Sendecki, W
10 czerwca 2017 roku
Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej

Dodaj komentarz