• 2017-06-12

Aquarius: walka z deweloperem o zachowanie domu

Aquarius to przejmująca historia wdowy, która walczy z bezlitosnym deweloperem o swój dom. Film był nominowany do Złotej Palmy podczas Festiwalu w Cannes w 2016 roku.

„Aquarius”, reż. Kleber Mendonça Filho (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Aquarius”, reż. Kleber Mendonça Filho (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla kasy wyższej.

Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

Kleber Mendonça Filho – przyszedł na świat w 1968 roku w brazylijskim Recife. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Federalnym w Pernambuco. Na początku łączył wyuczony zawód i pasję, publikując recenzje na łamach dzienników „Jornal do Commercio” i „Folha de S. Paulo”, magazynów „Continente”, „Cinética”  oraz własnym blogu „Cinema Scópio” . W latach 90. zaczął realizować teledyski i krótkometrażówki. Światowy rozgłos i uznanie krytyki zyskał od razu za pierwszym podejściem do pełnometrażowej fabuły – ambitny thriller Sąsiedzkie dźwięki (2012) nagradzano od Sydney po Wrocław (nagroda FIPRESCI na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty). Wszystko wskazuje na to, że z Aquariusem, który miał premierę na festiwalu w Cannes w 2016 roku, będzie podobnie.

Aquarius, reż. Kleber Mendonça Filho
Premiera: 30 czerwca 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz