Duch i Materia Marka Szali w Zakopanem

W ramach jubileuszowej 20. Rocznicy Wizyty Papieża Św. Jana Pawła II w Zakopanem zaprezentowana zostanie pierwsza indywidualna wystawa Marka Szali, zawierająca dorobek 30 lat jego niezwykłej pracy twórczej. Sztuka Szali związana jest z Zakopanem, miastem, które wpłynęło na biografię i drogę artystyczną autora.

Marek Szala, „Pracownia” – akwaforta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Szala, „Pracownia” – akwaforta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zakopane to miejsce o szczególnym klimacie historycznym, intelektualnym i twórczym, ostoją chrześcijańskich wartości i enklawą wolności. To wszystko miało ogromny wpływ na twórczość Marka Szali. Odzwierciedliło się to w realizacjach takich jak projekty scenograficzne ceremonii otwarcia i zamknięcia Uniwersjady w latach 1993 i 2001, aranżacji Pawilonu Polskiego podczas Foirexpo we Francji w roku 1994 czy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w latach 1994–2007.

Przełomową inicjatywą dla Zakopanego i dla związanego z nim artysty było jednak zaproszenie i podjęcie najdostojniejszego i najbardziej oczekiwanego gościa – Ojca Świętego Jana Pawła II. Autorska wizja ołtarza papieskiego stała się czytelnym znakiem dla milionów ludzi na całym świecie, których oczy tego jednego dnia zwrócone były na Wielką Krokiew. Po realizacji ołtarza papieskiego artysta poświęcił się całkowicie samodzielnej pracy twórczej, szczególnie sztuce sakralnej.

Więcej o wystawie Marek Szala. Duch i Materia w serwisie Wydarzenia O.pl.

Marek Szala. Duch i Materia
Od 2 czerwca do 6 sierpnia 2017 roku
Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem
Zakopiańskie Centrum Kultury

Dodaj komentarz