• 2017-06-10

Zobacz Kwiaty Polskie we Wrocławiu

Wystawa Kwiaty Polskie w galerii Dizajn BWA Wrocław poświęcona jest projektowaniu z użyciem roślin. Kierunek sztuki projektowej, jakim jest florystyka, wyraża uczucia oraz emocje za pomocą kompozycji kwiatowych. Ta intensywnie rozwijająca się dziedzina, kojarzona często z pracą w kwiaciarni, podobnie jak inne obszary dizajnu posiada swoją teorię, różne kierunki i szkoły.

Kwiaty&Miut (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kwiaty&Miut (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy nawiązuje do znanego poematu Juliana Tuwima Kwiaty polskie. W jego tekście pojawiają się liczne nawiązania do sztuki układania kwiatów, a inspiracją do jego powstania była prawdopodobnie twórczość galicyjskiego, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku, florysty – Wojciecha Salwy. Dzięki działalności przedwojennego artysty bukieciarstwo (jak niegdyś nazywano florystykę) zyskało miano dziedziny sztuki. Na wystawie między innymi zobaczymy odtworzone z archiwalnych zdjęć kompozycje Salwy wykonane przez współczesnych florystów. Nie zabraknie także innej ważnej dla współczesnej florystyki osobowości – Agnieszki Sokołowskiej, która obok Salwy miała niebagatelny wpływ na tę dyscyplinę.

Wystawa, poza roślinnymi instalacjami, przybliży historię polskiej florystyki, jej najważniejszych twórców oraz osoby zaangażowane w jej rozwój.

Postrzegamy florystykę jako projektowanie i tak właśnie chcemy o niej mówić. Dlatego też wystawa ma charakter edukacyjny – przybliżymy widzom tę często niedocenianą sztukę, a także tendencje projektowe rozwijające się w jej obrębie na przestrzeni lat – mówi Iwona Kałuża, kuratorka wystawy.

Nad wątkami historycznymi i współczesnymi pracuje wyjątkowy duet kuratorski stworzony ze specjalistów w swej dziedzinie, czyli Iwona Kałuża – historyczka sztuki i badaczka powojennego dizajnu oraz Filip Marek – wykładowca z zakresu florystyki oraz roślin ozdobnych.

Na wystawie Kwiaty Polskie zaprezentowane zostaną zmieniające się co dwa tygodnie, spektakularne instalacje kwiatowe przygotowane przez polskich florystów: Dorotę Kwiotek, Joannę Rospondek, Zygmunta Sieradzan, Kwiaty&Miut.

Kwiaty Polskie
Od 9 czerwca do 20 sierpnia 2017 roku
kuratorzy: Iwona Kałuża, Filip Marek
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR