• 2017-06-10

Zobacz Kwiaty Polskie we Wrocławiu

Wystawa Kwiaty Polskie w galerii Dizajn BWA Wrocław poświęcona jest projektowaniu z użyciem roślin. Kierunek sztuki projektowej, jakim jest florystyka, wyraża uczucia oraz emocje za pomocą kompozycji kwiatowych. Ta intensywnie rozwijająca się dziedzina, kojarzona często z pracą w kwiaciarni, podobnie jak inne obszary dizajnu posiada swoją teorię, różne kierunki i szkoły.

Kwiaty&Miut (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kwiaty&Miut (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy nawiązuje do znanego poematu Juliana Tuwima Kwiaty polskie. W jego tekście pojawiają się liczne nawiązania do sztuki układania kwiatów, a inspiracją do jego powstania była prawdopodobnie twórczość galicyjskiego, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku, florysty – Wojciecha Salwy. Dzięki działalności przedwojennego artysty bukieciarstwo (jak niegdyś nazywano florystykę) zyskało miano dziedziny sztuki. Na wystawie między innymi zobaczymy odtworzone z archiwalnych zdjęć kompozycje Salwy wykonane przez współczesnych florystów. Nie zabraknie także innej ważnej dla współczesnej florystyki osobowości – Agnieszki Sokołowskiej, która obok Salwy miała niebagatelny wpływ na tę dyscyplinę.

Wystawa, poza roślinnymi instalacjami, przybliży historię polskiej florystyki, jej najważniejszych twórców oraz osoby zaangażowane w jej rozwój.

Postrzegamy florystykę jako projektowanie i tak właśnie chcemy o niej mówić. Dlatego też wystawa ma charakter edukacyjny – przybliżymy widzom tę często niedocenianą sztukę, a także tendencje projektowe rozwijające się w jej obrębie na przestrzeni lat – mówi Iwona Kałuża, kuratorka wystawy.

Nad wątkami historycznymi i współczesnymi pracuje wyjątkowy duet kuratorski stworzony ze specjalistów w swej dziedzinie, czyli Iwona Kałuża – historyczka sztuki i badaczka powojennego dizajnu oraz Filip Marek – wykładowca z zakresu florystyki oraz roślin ozdobnych.

Na wystawie Kwiaty Polskie zaprezentowane zostaną zmieniające się co dwa tygodnie, spektakularne instalacje kwiatowe przygotowane przez polskich florystów: Dorotę Kwiotek, Joannę Rospondek, Zygmunta Sieradzan, Kwiaty&Miut.

Kwiaty Polskie
Od 9 czerwca do 20 sierpnia 2017 roku
kuratorzy: Iwona Kałuża, Filip Marek
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz