Rzeźby w metalu tureckiego artysty

Wystawa Nokturn w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie zaprezentuje najnowsze rzeźby Hakana Bakira, laureata tureckich konkursów państwowych na najciekawszą rzeźbę. Ekspozycja będzie czynna tylko do 30 czerwca.

Hakan Bakir, „Provocator”, fot. A. Waszczeniuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hakan Bakir, „Provocator”, fot. A. Waszczeniuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ile jesteśmy gotowi poświęcić dla własnych korzyści, dla własnej wygody? Czy są granice, których nie wolno przekroczyć? W rzeźbach zatrzymany jest moment, w którym musimy coś poświęcić, aby stworzyć coś nowego, pięknego, wartościowego. Zwierzęta, tak jak przekonania, los, złożone w ofierze, przekształcone, zdeformowane, stają się częścią przedmiotu, obiektu, w który zostały przetworzone, do którego powstania zostały przeznaczone. Transfiguracja, deformacja, wielość różnorodnych form/kształtów. Z ekspresyjnych form człeko-zwierzęcia emanują sprzeczności, zmaganie dobrego ze złem. Karzeł? Człowiek? Szaman? Oficer? Ofiara czy oprawca? Przechwycony, złapany, stracony, samotny, brutalny, skazany na łaskę. Są jednocześnie realne i nierealne, śmiertelne i nieśmiertelne, istniejące, nieistniejące, widzialne, niewidzialne. Czy to tylko zwierzęta, które są zabijane dla czyichś korzyści, czy to coś, co tkwi we wnętrzu – duszy – ciele człowieka?

Najnowsze rzeźby składające się na wystawę Nokturn zostały wykonane niespotykaną techniką własną. Twórca, wystawiający do tej pory w Turcji i Stanach Zjednoczonych, formuje bryłę z małych fragmentów metalu poprzez uderzanie, cięcie, wyginanie, rozgrzewanie, spawanie, przepalanie. To struktura złożona z wielu kształtowanych specjalnie kawałków, metalowych blach i prętów, które przy pomocy dziesiątek uderzeń uzyskują formę. To rzadko spotykane połączenie doskonałego warsztatu z wypracowaną, własną techniką obróbki metalu.

Ciche, syczące szepty, ciemne mroczne tony, jęki, przeraźliwe krzyki, gwizdy, świsty, dźwięki słyszane o zmroku. Brzask i delikatnie przeświecające światło zmierzchu. Nadzieje i rozczarowania, wysiłki i zmagania, radości i smutki. Czy to nokturn czy tylko zgiełk zapisany w przestrzeni metalem?

Hakan Bakir – artysta, rzeźbiarz urodzony w 1984 r w miejscowości Izmit w Turcji. W 2013 ukończył studia magisterskie na wydziale rzeźby na Akademi Sztuk Pięknych w Istambule (Mimar Sinan Guzel Sanat Universitesi) Przez rok przebywał w ramach programu Erasmus w Carrarze (Accademia Di Belle Arti Di Carrara). Obecnie pracuje i mieszka w Warszawie. Jego prace znajdują się w państwowych zbiorach, m.in. kolekcji Muzeum Uniwersytetu Inonu w Malatji w Turcji, Myra Gallery na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, oraz wielu prywatnych zbiorach, w tym słynnego kolekcjonera Metina Mizrakli.

Hakan Bakir. Nokturn
Wernisaż: 11 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 30 czerwca 2017 roku
Galeria Fundacji Atelier w Warszawie

Dodaj komentarz