We Wear Culture: świat mody w zasięgu kciuka

8 czerwca Google Cultural Institute przygotował największą w historii wirtualną wystawę poświęconą stylowi, dzięki której można prześledzić trzy tysiące lat światowej mody. Wykorzystujący najnowsze technologie projekt Google Arts & Culture We wear culture powstał dzięki współpracy z ponad 180 instytucjami kultury z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata. W tym gronie znalazło się także Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Historii Katowic oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

„We Wear Culture” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„We Wear Culture” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach projektu We Wear Culture Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało wirtualną wystawę Piękne hafty. Ze wzornika i żurnala, na której prezentowane są najpiękniejsze haftowane ubiory i akcesoria mody z kolekcji MNW. Projekt udowadnia, że moda to fundamentalna część kultury, a ubrania mogą kształtować rzeczywistość − mała czarna od Chanel na zawsze zmieniła nasze postrzeganie elegancji, a projekty Vivienne Westwood po mistrzowsku ukazują ducha londyńskiego punka.

Projekt dowodzi także, że moda jest formą sztuki: wystarczy spojrzeć na eksponaty w muzeum Cristóbala Balenciagi czy misternie wykonane szpilki od Manolo Blahnika. Pozwala też docenić wirtuozerię rzemieślników zajmujących się tworzeniem ubrań – warto zwrócić uwagę na belgijskie koronki, wzorzyste afrykańskie tkaniny czy torebki i pantofelki z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Widzowie z zacięciem historycznym z przyjemnością poznają detale strojów francuskich arystokratów z XVIII wieku, miłośnicy nowych technologii prześledzą, jak zmieniały się elektroniczne gadżety, a fani popu obejrzą z bliska sceniczne kreacje Beyoncé, Lady Gagi i Rihanny. Dzięki wystawie można lepiej poznać także inne ikony stylu, trendsetterów i wielkich projektantów, takich jak Alexander McQueen, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Christian Dior, Helmut Newton, Irving Penn, Yves Saint Laurent, Gianni Versace, Oscar de la Renta, Pierre Balmain, Miyake Issey i wielu innych.

We Wear Culture
Premiera projektu: 8 czerwca  2017 roku
Google Cultural Institute

Dodaj komentarz