Chór Teatru CHOREA koncertuje w Rytmie Języka

14 czerwca w Willi Grohmana odbędzie się bezpłatny koncert Chóru Teatru CHOREA zatytułowany Rytm Języka. To kontynuacja muzyczno-językowych poszukiwań Tomasza Krzyżanowskiego i Teatru CHOREA.

Chór Teatru CHOREA, „Rytm Języka” (źródło: materiały prasowe teatru)

Chór Teatru CHOREA, „Rytm Języka” (źródło: materiały prasowe teatru)

Język i rytm są fascynujące. Panuje między nimi absolutne braterstwo. W języku jest rytm i rytm też jest językiem. To ekscytujące, że w tworzeniu muzyki można inspirować się tymi zjawiskami w obie strony, wychodząc raz od melodii, charakteru i brzmienia sylab, a innym razem od pulsu, umiejscowienia słów w czasie, akcentowania i wypowiadania głosek w określonym porządku, czy od rytmicznego kodu, w którego tkankę wplatamy poszczególne słowa i zdania. Melodia słów, intonacja, rytm zdań, fraz są jak pieśń języka. Można jej słuchać czy analizować jak partyturę muzyczną. Ta pieśń ma jednak formę otwartą. Można używać jej na różne sposoby, zmieniać jak w kalejdoskopie.

Tak jak w kalejdoskopie jest miejsce na różne barwy, kształty, obrazy, emocje tak w koncercie Rytm Języka znajdują się pieśni i rytmy inspirowane językami świata. W tym muzycznym „mozaikonie” usłyszymy między innymi: perski temperament, turecki orient, akadyjską tajemnicę, starogrecki patos i polską grę słów.

Muzyka: Tomasz Krzyżanowski

Występują: Maciej Bednarek, Joanna Chmielecka, Hubert Domański, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Joanna Kłos, Milena Kranik, Tomasz Krzyżanowski, Kuba Pałys, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Toneva

Chór Teatru CHOREA, Rytm Języka
Premiera: 21 sierpnia 2014 roku, Festiwal Retroperspektywy, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
Najbliższy koncert: 14 czerwca, godz. 20.00
Muzeum Książki Artystycznej, ul. Tymienieckiego 24
Wstęp wolny

Dodaj komentarz