Najważniejsza powieść walijska XX wieku

Jedna księżycowa noc, której autorem jest walijski pisarz Caradog Prichard, opowiada o dorastaniu bezimiennego bohatera w miasteczku przemysłowym na północy Walii w okresie I wojny światowej. Spoza realistycznych i niejednokrotnie zabawnych opisów życia lokalnej społeczności wyłania się drugie dno powieści – opowieść o szaleństwie przenikającym „zaklęty krąg” miasteczka, z zagadkową symboliką skoncentrowaną wokół wszechobecnego obrazu księżyca w pełni.

Caradog Prichard, „Jedna księżycowa noc” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Caradog Prichard, „Jedna księżycowa noc” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Fabuła toczy się w ciągu jednej nocy, podczas której dorosły bohater-narrator powraca ukradkiem do rodzinnej miejscowości. Widok znajomych miejsc wywołuje w nim falę wspomnień z dzieciństwa, które po chaotycznym pierwszym rozdziale, przypominającym koszmarny sen, zaczynają układać się wokół kluczowych dla dojrzewania chłopca wydarzeń i postaci. W połowie powieści wartka, dziecięca narracja zostaje przerwana przez stylizowany na Pieśń nad Pieśniami monolog enigmatycznej postaci, przedstawiającej się jako Królowa Snowdonu. W drugiej połowie książki kluczowym tematem staje się powolny rozpad społeczności miasteczka oraz, przede wszystkim, choroba psychiczna matki głównego bohatera. Wraz z ostatecznym odwiezieniem jej do zakładu zamkniętego strumień wspomnień z dzieciństwa dobiega końca, a historia głównego bohatera zmierza do dramatycznego i mrocznego finału.

Caradog Prichard (1904–1980) – walijski dziennikarz, poeta i powieściopisarz, autor jednej z najważniejszych powieści walijskich XX wieku: Un Nos Ola Leuad (Jedna księżycowa noc). Pochodził z miasteczka Bethesda w północnej Walii. Większą część życia spędził jednak w Londynie, gdzie pracował w redakcji „News Chronicle”, a potem „Daily Telegraph”. Pierwszy poetycki sukces odniósł już w wieku dwudziestu trzech lat, zdobywając główną nagrodę na Narodowym Eisteddfodzie Walii, tradycyjnym walijskim festiwalu literatury i sztuki, a potem powtórzył ten sukces w sumie trzy razy pod rząd. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim za sprawą swojej powieści Un Nos Ola Leuad (Jedna księżycowa noc), stanowiącej swoiste studium szaleństwa. Wydał także tom opowiadań (Y Genod yn ein Bywyd, 1964) i autobiografię (Afal Drwg Adda, 1973).

Caradog Prichard, Jedna księżycowa noc
Premiera: marzec 2017 roku
Wydawnictwo Officyna

Dodaj komentarz