Zmarł Andrzej Baturo

W piątek rano, 9 czerwca w Bielsku-Białej zmarł Andrzej Baturo – wybitny artysta fotografik, działacz kultury, twórca i kurator Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej, dyrektor generalny międzynarodowego FotoArtFestivalu, ale przede wszystkim wspaniały, ciepły człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru i niespożytej energii do tworzenia niebanalnych wydarzeń artystycznych.

Andrzej Baturo, fot. Piotr Targosz (źródło: materiały prasowe Galerii BWA w Bielsku-Białej)

Andrzej Baturo, fot. Piotr Targosz (źródło: materiały prasowe Galerii BWA w Bielsku-Białej)

Andrzej Baturo urodził się 16 maja w 1940 roku w Wilnie. Był fotografem, członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Od 2005 roku wspólnie z żoną Inez Baturo tworzył i organizował FotoArtFestival – międzynarodowy przegląd wybitnej światowej fotografii, ściągający do Bielska-Białej tysiące miłośników sztuki fotograficznej.

Był znanym i ważnym polskim fotoreporterem, przedstawicielem tzw. czarnego reportażu, specjalizującym się w fotografii socjologicznej. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprzewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie, rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej, członkiem honorowym Businnes Centre Club. Był autorem wielu referatów na temat fotografii socjologicznej wygłaszanych na konferencjach fotograficznych i w panelach dyskusyjnych w kraju i zagranicą.

W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej miała miejsce duża wystawa retrospektywna jego prac pt. 50 lat z fotografią (8 marca –  6 kwietnia 2014), ukazująca półwiecze jego twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku. Rok później, w 2015 roku został wydany album fotografii o tym samym tytule.

Prace Andrzeja Batury zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: Mistrzowie polskiego pejzażu, Antologia Fotografii Polskiej, Z kart fotografii polskiej. Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Andrzej Baturo był także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich: Beskidy, Cieszyn (wspólnie z żoną Inez) i albumów zbiorowych: Góry Polskie, Bielsko-Biała, Mistrzowie krajobrazu. Album„Beskidy otrzymał prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga” podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk (1995) oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

Andrzej Baturo
1940–2017

Dodaj komentarz