Interwencje – cykl mini wystaw

Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy. A czym jest awangarda? Avant garde to straż przednia – ta, która odrzuca dawne style i kreuje własny świat, własną rzeczywistość. Ale przecież to co było jeszcze nie tak dawno temu awangardowe dziś podziwiamy w muzealnych salach.

Rok Awangardy w Kamienicy Hipolitów w Krakowie  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok Awangardy w Kamienicy Hipolitów w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzieła sztuki – obrazy i rzeźby, które swoim nowatorstwem tematu lub jego ujęcia wychodziły poza ramy obowiązujących kanonów. Dlatego postanowiono w Kamienicy Hipolitów zaprezentować dzieła kilku współczesnych artystów, którzy klimatem swoich prac nawiązują do sztuki „dawnej” – tej, która 100 lat temu była uważana za awangardową. Prace krakowskich artystów będzie można kolejno oglądać we wnętrzach mieszczańskiego domu.

Projekt powiązany jest z organizowanym przez ZPAP cyklem Krakowskie Spotkania 2017. Program wystaw:

Od 7 do 18 czerwca: Beata Stankiewicz – w 1998 ukończyła z wyróżnieniem ASP w Krakowie na kierunku malarstwo i malarstwo ścienne w pracowni prof. Józefa Lucjana Ząbkowskiego. Jej obrazy znajdują się w depozycie krakowskiej Galerii Zderzak oraz Art Station w Zürichu. Z inspiracji Zbigniewa Warpechowskiego w 2005 zakłada wraz z Sebastianem Stankiewiczem galerię we własnym mieszkaniu Galerię mieszkanie23. Do roku 2012 w Galerii zrealizowano około 40 wystaw, performances, eventów i wykładów. Artystka mieszka i pracuje w Krakowie.

Od 21 czerwca do 2 lipca: Bartłomiej Radosz – (ur. 1988) jest absolwentem ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. W swoich pracach inspiruje się sztuką dawną oraz dziedzictwem sztuki awangardowej, głównie ekspresjonistów. Podejmuje często temat ekspresyjnego portretu o wyraźnym, turpistycznym zabarwieniu.

Od 5 do 16 lipca: Bożena Knecht – absolwentka ASP w Krakowie; konserwator malarstwa i rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie. Prywatnie zajmuje się malarstwem i fotografią charakteryzującymi się subtelną kolorystyką oraz specyficznym ujęciem obiektu – wycinkami przedmiotów, roślin, czy krajobrazu, oddziałującymi na widza delikatną fakturą.

Od 6 do 17 września: Mateusz Szczypiński – (ur. 1984) ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, kolażem, fotomontażem. W swoich pracach wykorzystuje znajomość historii sztuki, przede wszystkim malarstwa dawnego (m.in. portretu) oraz sztuki awangardowej z I poł. XX w. Łączy ją z solidnym warsztatem malarskim oraz ciekawym zabiegiem kolażu wykorzystując fragmenty starych (pochodzących z poł. XX w.) czasopism.

Wystawy będzie można zwiedzać w Kamienicy Hipolitów w Krakowie.

Interwencje – cykl mini wystaw
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Kamienica Hipolitów w Krakowie

Dodaj komentarz