• 2017-06-09

Ruszył Toruński Festiwal Książki

8 czerwca rozpoczął się 23. Toruński Festiwal Książki. Gośćmi Festiwalu będą m.in.: Olga Tokarczuk, Jacek Hugo-Bader, Elżbieta Cherezińska i Karolina Korwin Piotrowska.

23. Toruński Festiwal Książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

23. Toruński Festiwal Książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia jest nauczycielką życia, tak brzmi słynne zdanie wypowiedziane kiedyś przez Cycerona, które bez wątpienia wielu literatów goszczących w ramach festiwalu powtarza sobie zanim zasiądzie do pisania. Bez historii (i to nie tylko jako nauki) trudno wyobrazić sobie dobrą literaturę. Dlatego właśnie ona stała się hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu.

Od zawsze w trakcie literackich festiwali największą popularnością cieszą się spotkania autorskie. A tych na pewno nie zabraknie. Do Torunia przyjadą literaci, dla których historia ma szczególne znaczenie. Wydarzenie zainauguruje spotkanie z wybitnym specjalistą od historii najnowszej – profesorem Wojciechem Roszkowskim. Opowie on Piotrowi Semce nie tylko o swojej ostatniej książce, wbrew głównej specjalizacji profesora opisującej Świat Chrystusa, ale także o czasach nam nieco bliższych.

Festiwal uświetnią też m.in. tak uznani pierwszoligowi autorzy, jak Paweł Huelle, Magdalena Grzebałkowska, czy laureat literackiej nagrody Nike Wojciech Kuczok. Dużym wydarzeniem będzie spotkanie z autorką bestsellerów Elżbietą Cherezińską, która w ostatnich latach wypracowała swój własny, niezwykle plastyczny styl łączenia historii Polski z literacką fikcją. Autorka po raz pierwszy przyjedzie promować swoje książki do naszego miasta.

Bez wątpienia ciekawie zapowiadają się spotkania z Karolem Lewandowskim i Olą Ślusarczyk autorami bloga Busem przez świat, który został uznany za najlepszego bloga podróżniczego 2014, a także cenionymi przez publiczność reporterami: Anna Kamińską (autorką biografii Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz), Filipem Springerem i Jackiem Hugo-Baderem.

W tym roku, z racji tematyki festiwalu skupiliśmy się na tzw. kryminale retro, zapraszając do udziału dwóch mistrzów tego gatunku: Marcina Wrońskiego i Ryszarda Ćwirleja.

Podczas Toruńskiego Festiwalu Książki silnie reprezentowani będą autorzy młodszego pokolenia. Zośka Papużanka, Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński, a także Jakub Żulczyk to autorzy stanowiący propozycje dla miłośników literatury bardzo współczesnej, w której jednak historia stanowi zarzewie powieści. W festiwalu znajdziemy również element pop kultury, którą zapewni Karolina Korwin Piotrowska.

Festiwal nie byłby Toruński, gdyby nie autorzy pochodzący z Torunia. Janusz Traczykowski opowie o swojej książce Duchy Akropolu, Katarzyna Kluczwajd o mniej znanej sztuce Torunia, zaś Krzysztof Przegiętka przedstawi nam fascynującą historię Dzwonu Tuba Dei.

23. Toruński Festiwal Książki
Od 8 do 17 czerwca 2017 roku
Centrum Kultury Dwór Artusa
Toruń

Dodaj komentarz