100-lecie Fontanny Duchampa

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza do rozmowy o sztuce i strategiach artystycznych Duchampa, które w pewnym sensie związane były z „dobrym” designem, jako że dotyczyły przedmiotu gotowego i nadawania mu nowych znaczeń.

Jerzy Kosałka, „Fontanna z cyklu Pardon Marcel” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kosałka, „Fontanna z cyklu Pardon Marcel” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W końcu czyż Fontanna nie powstała z zachwytu nad elegancką, białą, ceramiczną formą pisuaru? Idąc dalej tym tropem, można zapytać: jakie możliwości miałby artysta współcześnie, korzystając z nowoczesnego designu? Czy pisuar jest nadal przedmiotem najniższej rangi? Kto dzisiaj jest „królem sedesów”, którego wybrałby Duchamp? Czy współczesny design wykorzystuje charakterystyczną strategię ready mades?

O tych i innych kwestiach będzie można dyskutować 10 czerwca, patrząc na fontannę autorstwa Jerzego Kosałki, rozmawiając o Fontannie z prof. Anną Markowską, poznając współczesne „fontanny” i wyzwania związane z projektowaniem toalet w rozmowie z architektem Markiem Nowackim (SARP Opole).

W programie wieczoru:

  • odsłonięcie instalacji Jerzego Kosałki pt. Fontanna z cyklu Pardon Marcel (ściana zewnętrzna GSW),
  • dyskusja o Marcelu Duchampie i zagadnieniach projektowania wnętrz sanitarnych z udziałem: prof. Anny Markowskiej, Jerzego Kosałki, architekta Marka Nowackiego (SARP Opole) oraz kuratorek i kuratorów GSW. Wydarzenie w ramach Śląskiego Czerwca Projektowego będzie próbą połączenia sztuki konceptualnej i designu. Tytułowa Fontanna to najbardziej znana praca Marcela Duchampa, ikona sztuki XX wieku.

Spotkanie wokół Jubileuszu 100-lecia próby wystawienia przez Marcela Duchampa Fontanny
10 czerwca 2017 roku, godz. 20.00
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Dodaj komentarz