Spotkanie z Włodzimierzem Hermanem w Instytucie Grotowskiego

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza 13 czerwca na spotkanie z Włodzimierzem Hermanem – kierownikiem artystycznym wrocławskiego Teatru Kalambur w latach 60., reżyserem oraz pisarzem. Autor opowie o swojej najnowszej książce Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje.

Włodzimierz Herman, fot. Piotr Topperzer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodzimierz Herman, fot. Piotr Topperzer (źródło: materiały prasowe organizatora)

W książce Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje Włodzimierz Herman opowiada o swoim życiu i fascynacji przenikaniem się dwóch kultur, polskiej i żydowskiej, z których się wywodzi. Opowieść tę ilustruje własnym przekładem dramatu „Dybuk” An-skiego. Czytelnik odnajdzie w tej książce obraz świata, którego już nie ma, lecz który żyje nadal w ludzkiej pamięci, w malarstwie, muzyce, w dziełach literackich i w dalszym ciągu wpływa na stosunki polsko-żydowskie.

Według mnie sztuka An-Skiego jest wielką, metafizyczną metaforą losu samego autora, losu jego współbraci, Żydów, losy wszystkich wędrujących dybuków. A więc w jakimś sensie też losu mojego. Tłumaczenie sztuki An-Skiego jest pomyślana w książce jako jeden z etapów mojej subiektywnej wędrówki do czasu dawno już utraconego, wędrówkę w poszukiwaniu mojej tożsamości – Włodzimierz Herman.

Włodzimierz Herman (ur. w 1937) ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię w PWST w Warszawie. Reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur we Wrocławiu (1962–1968). Po studiach pracował jako reżyser w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1970 roku w związku z falą politycznego antysemityzmu w Polsce wyemigrował i osiadł ostatecznie w Danii, gdzie zrealizował ponad sto produkcji na scenach eksperymentalnych i w większych teatrach. Na scenie Teatru Królewskiego w Kopenhadze wyreżyserował (we współpracy z Janem Kottem) „Hamleta” Szekspira, zaś w kopenhaskim Boldhus Teatret przygotował europejską prapremierę „Ambasadora” Sławomira Mrożka, zrealizował też duńską prapremierę „Kartoteki” Tadeusza Różewicza. W 2000 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi za wkład w polską kulturę i promowanie polskiego teatru za granicą.

Włodzimierz Herman, Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje
Wydawnictwo Naukowe Scholar
Spotkanie: 13 czerwca 2017 roku, 19.00
Instytut Grotowskiego we Wrocławiu
Sala Kinowa, Przejście Żelaźnicze
Wstęp wolny

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR