Spotkanie z Włodzimierzem Hermanem w Instytucie Grotowskiego

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza 13 czerwca na spotkanie z Włodzimierzem Hermanem – kierownikiem artystycznym wrocławskiego Teatru Kalambur w latach 60., reżyserem oraz pisarzem. Autor opowie o swojej najnowszej książce Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje.

Włodzimierz Herman, fot. Piotr Topperzer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodzimierz Herman, fot. Piotr Topperzer (źródło: materiały prasowe organizatora)

W książce Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje Włodzimierz Herman opowiada o swoim życiu i fascynacji przenikaniem się dwóch kultur, polskiej i żydowskiej, z których się wywodzi. Opowieść tę ilustruje własnym przekładem dramatu „Dybuk” An-skiego. Czytelnik odnajdzie w tej książce obraz świata, którego już nie ma, lecz który żyje nadal w ludzkiej pamięci, w malarstwie, muzyce, w dziełach literackich i w dalszym ciągu wpływa na stosunki polsko-żydowskie.

Według mnie sztuka An-Skiego jest wielką, metafizyczną metaforą losu samego autora, losu jego współbraci, Żydów, losy wszystkich wędrujących dybuków. A więc w jakimś sensie też losu mojego. Tłumaczenie sztuki An-Skiego jest pomyślana w książce jako jeden z etapów mojej subiektywnej wędrówki do czasu dawno już utraconego, wędrówkę w poszukiwaniu mojej tożsamości – Włodzimierz Herman.

Włodzimierz Herman (ur. w 1937) ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię w PWST w Warszawie. Reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur we Wrocławiu (1962–1968). Po studiach pracował jako reżyser w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1970 roku w związku z falą politycznego antysemityzmu w Polsce wyemigrował i osiadł ostatecznie w Danii, gdzie zrealizował ponad sto produkcji na scenach eksperymentalnych i w większych teatrach. Na scenie Teatru Królewskiego w Kopenhadze wyreżyserował (we współpracy z Janem Kottem) „Hamleta” Szekspira, zaś w kopenhaskim Boldhus Teatret przygotował europejską prapremierę „Ambasadora” Sławomira Mrożka, zrealizował też duńską prapremierę „Kartoteki” Tadeusza Różewicza. W 2000 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi za wkład w polską kulturę i promowanie polskiego teatru za granicą.

Włodzimierz Herman, Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje
Wydawnictwo Naukowe Scholar
Spotkanie: 13 czerwca 2017 roku, 19.00
Instytut Grotowskiego we Wrocławiu
Sala Kinowa, Przejście Żelaźnicze
Wstęp wolny

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR