• 2017-06-08

Niezwykły Transatlantyk Instant Composition Contest

Odbywający się podczas łódzkiego festiwalu Transatlantyk Instant Composition Contest™ to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie, jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji, czyli improwizacji synchronicznej do obrazu. Każdy z młodych artystów obejrzy (po raz pierwszy) za kulisami krótki materiał filmowy, do którego od razu – ale już na scenie, na oczach widzów i jury – zagra na fortepianie kompozycję spójną z obrazem.

Transatlantyk Festiwal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festiwal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszym etapem Transatlantyk Instant Composition Contest™ są przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap przesłuchań konkursowych, jury wybiera 10 młodych najbardziej kreatywnych muzyków. W komisji w ubiegłych latach zasiadały wybitne i znane osobistości świata filmu i muzyki, m.in.: John Debney (nominacja do Oscara za muzykę do Pasji), Richard Gladstein (dwukrotnie nominowany do Oscara), Marco Beltrami (dwukrotnie nominowany do Oscara), Leszek Możdżer, znakomity pianista i kompozytor oraz Jan A.P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę do “Marzyciela”, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk).

Transatlantyk Instant Composition Contest™ jest jednym z flagowych projektów Festiwalu, wyjątkowym wydarzeniem opartym na idei spontanicznego muzycznego reagowania na obraz. Wymaga także biegłości technicznej w grze na fortepianie. W intencji twórcy konkursu Jana A.P. Kaczmarka, TICC ma służyć budowaniu warsztatu kompozytora, a w szczególności rozwijaniu umiejętności instynktownej interakcji z obrazem.

Transatlantyk Instant Composition Contest™ podczas Transatlantyk Festiwal
Zgłoszenia do 5 lipca 2017 roku
Łódź

Dodaj komentarz