Industriada w Muzeum Śląskim

Rodziny z dziećmi Muzeum Śląskie zaprasza na zajęcia plastyczne Na okrętkę i nakrętkę, w ramach których będzie można samodzielnie zrobić drobne pamiątki z nietypowych materiałów plastycznych. Nie lada gratką będą również warsztaty fotograficzne Maszyna – Detal prowadzone przez Arkadiusza Golę, połączone z prezentacją fotografii industrialnej ze zbiorów Muzeum. O akwaforcie, śląskiej tożsamości i pracowni „metalu” opowie natomiast prof. Jan Szmatloch.

Industriada 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Industriada 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miłośników Święta Szlaku Zabytków Techniki organizatorzy zapraszają szczególnie do zwiedzania poprzemysłowej części Muzeum Śląskiego z wystawami industrialnymi w kuźni oraz warsztacie mechanicznym, z maszyną wyciągową szybu „Bartoszˮ i wieżą wyciągową szybu „Warszawa IIˮ. Dziś w dawnym warsztacie mechanicznym i kuźni można obejrzeć maszyny oraz urządzenia, które ilustrują fascynującą historię śląskiego przemysłu, także zbrojeniowego.

W siedzibie Centrum Scenografii Polskiej, kiedyś magazynie odzieżowym kopalni „Katowiceˮ, swoimi wspomnieniami podzielą się byli pracownicy kopalni. Historie opowiedziane to instalacja multimedialna prezentująca zbiory audiowizualne Muzeum gromadzone w ramach projektu zapisywania prawdziwych, utrwalonych w pamięci byłych pracowników historii związanych z miejscem, w którym dziś mieści się Muzeum. W trakcie spotkania o godzinie 18.00 będzie można wysłuchać opowieści o czasach świetności kopalni i dowiedzieć, jak kiedyś wyglądała dzisiejsza Strefa Kultury, co najsilniej utkwiło byłym pracownikom w pamięci.

Miłośników orkiestr górniczych organizatorzy zapraszają na plenerowy koncert, który odbędzie się na terenie północnym Muzeum Śląskiego. Muzyczne spotkanie ze związaną z Bogucicami orkiestrą to okazja do wspomnień, dla których tłem będą zabudowania dawnej kopalni „Katowice”. W podróż w świat steampunkowej wyobraźni zabierze Teatr Gry i Ludzie w trakcie spektaklu plenerowego Parada Machina.

Po zmroku zapraszamy na wyjątkowy koncert w niezwykłej scenerii. Grupa Karbido, w ramach autorskiego cyklu działań Music 4 Buildings, przedstawi swoją najnowszą kompozycję, specjalnie przygotowaną na tę okazję, M4B Vol. 11 / Muzeum Śląskie. Muzykom towarzyszyć będą unikatowe projekcje wideo i scenografie świetlne animujące elewacje pokopalnianych budynków, a całe wydarzenie będzie artystyczną wizją głównej idei Industriady 2017, zawartej w haśle „W rytmie maszynyˮ.

Industriada 2017. W rytmie maszyny
10 czerwca 2017 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz