Tadeusz Kantor w Zbrojowni

Wystawa Tadeusz Kantor w Zbrojowni. Brudnopisy, Multipart obejmuje dwa cykle prac: pierwsza część jest realizacją zaplanowanej przez Kantora, ale nie zrealizowanej za życia wystawy Brudnopisów. Druga – przedstawia akcję wykonaną przez artystę w Galerii Foksal w 1970 roku, w ramach której prosił nabywców obrazów o dokonanie na nich interwencji. Na wystawie znajdzie się część z tych, rozproszonych po świecie, obrazów.

Tadeusz Kantor, „Multipart”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Kantor, „Multipart”, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Multiparty to prace pochodzące ze słynnej akcji zapoczątkowanej przez artystę w roku 1970 w Galerii Foksal. Słowo „Multipart” powstało przez połączenie słów „multiplikacja” i „partycypacja”. Tadeusz Kantor wystawił wówczas na sprzedaż serię pomalowanych na biało obrazów, każdy z przytwierdzonym do niego, zgniecionym parasolem. Nabywcy na mocy specjalnej umowy z autorem, mieli obowiązek dokonania interwencji na zakupionym dziele. Mogli oni zrobić z obrazami wszystko – sprzedać, zamalować, pisać i gryzmolić na nich. Po upływie pół roku Galeria Foksal miała zorganizować ponowny pokaz Multipartów, oraz spotkanie kolekcjonerów. Stwarzając pozory komercyjności Kantor pragną zakpić sobie z dzieła sztuki traktowanego jako towar i lokata kapitału.

Na wystawie w Zbrojowni zebrana została część obrazów pochodzących z tej akcji. Znajdą się na niej niezwykłe dzieła, m.in. pierwszy raz eksponowany Multipart, który został zakupiony przez grupę studentów, a następnie zakopany w ogrodzie na Foksal. Wydobyty z ziemi w 2015 roku, do tej pory przechodził proces konserwacji na warszawskiej ASP.

W drugiej połowie lat 70. Tadeusz Kantor przygotował wystawę, która nie została zrealizowana. Projekt zakładał ekspozycję jego „brudnopisów”: notatek, zapisków, różnego rodzaju rysunków etc., które powstawały przy okazji przygotowywania spektakli teatralnych dla Teatru Cricot 2. Miały być one pokazane w formie powiększonych kserokopii. Kantor nigdy nie zrezygnował z realizacji tego projektu. Spakował scenariusz wystawy do teczki, opatrując adnotacją dla potomnych: „Jeśli ktoś będzie uważał, że warto by ją zrealizować, może przez jakieś szczególne uczucie do mojej twórczości wystarczy, aby przejrzał ten materiał”.

Tadeusz Kantor, z cyklu „Brudnopisy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Kantor, z cyklu „Brudnopisy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Kantor (1915–1990) – malarz, rysownik, reżyser, scenograf, autor happeningów, artystycznych akcji i manifestów teoretycznych. Był jednym z najsłynniejszych przedstawicieli polskiej awangardy powojennej. Jako malarz był związany z Grupą Krakowską i Galerią Foksal. Twórca Teatru Podziemnego podczas okupacji hitlerowskiej (1939–1945), a od 1956 roku Teatru Cricot 2. Jedna z najwybitniejszych osobowości światowego teatru XX wieku. Laureat wielu nagród m.in. w 1978 roku nagrody Rembrandta przyznawanej przez międzynarodowe jury Fundacji im,. Goethego z Bazylei, za rzeczywisty wkład w kształtowanie obrazu sztuki naszej epoki. Rok 2015 przypadający w 100 lecie urodzin artysty został ogłoszony przez UNESCO rokiem Tadeusza Kantora.

Tadeusz Kantor w Zbrojowni. Brudnopisy, Multipart
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Fundacja im. Tadeusza Kantora, Galeria Foksal MIK
Kuratorzy: Lech Stangret, Arkadiusz Sylwestrowicz
Otwarcie: 9 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Od 9 czerwca do 9 lipca 2017 roku
Zbrojownia Sztuki, ASP w Gdańsku

Dodaj komentarz