Paul Bloom przeciw empatii?

Kontrowersyjna książka wybitnego amerykańskiego psychologa Paula Blooma Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem ukazała się 22 maja nakładem wydawnictwa Charaktery.

Paul Bloom, „Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Paul Bloom, „Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Paul Bloom, cieszący się międzynarodową sławą profesor Yale University, publikował m.in. w „Science”, „Nature”, „The New York Times”, „ The New Yorker” a polskim czytelnikom znany jest m.in z głośnej książki To tylko dzieci na temat wrodzonej moralności. Teraz autor zachęca do namysłu nad empatią, forsując zdumiewający pogląd, że współodczuwanie cierpienia innych może nieść więcej złego niż dobrego, odbierać trzeźwość oceny sytuacji, skłaniać do podejmowania działań niesprawiedliwych i okrutnych. Jego zdaniem emocjonalna empatia działa jak reflektor, który owszem, koncentruje uwagę na szczegółach, ale usuwa w cień całościowy obraz problemu.

To dlatego empatię emocjonalną należy odrzucić na rzecz empatii poznawczej opartej o racjonalne myślenie. Do czego Paul Bloom przekonuje logiczną i błyskotliwą argumentacją odnoszącą się nie tylko do licznych badań, ale też etyki i filozofii.

Paul Bloom, Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem
Premiera: 22 maja 2017 roku
Wydawnictwo Charaktery

Dodaj komentarz