Idea jest najważniejsza – ostatni film z udziałem Andrzeja Wajdy

12 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbędzie się premiera filmu Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy w reżyserii Jacka Link-Lenczowskiego, którego pomysłodawcą i producentem jest Krzysztof Ingarden. Po pokazie zaplanowano spotkanie z twórcami, które poprowadzi redaktor Maria Malatyńska.

Andrzej Wajda i Krzysztof Ingarden, fot. Jan Ingarden (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Wajda i Krzysztof Ingarden, fot. Jan Ingarden (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film odkrywa nieznane oblicze Andrzeja Wajdy jako entuzjasty architektury, inspiratora odważnych zmian w przestrzeni publicznej Krakowa i propagatora w Polsce kultury Japonii i Dalekiego Wschodu. Inspiracją dla dokumentu stało się spotkanie reżysera z architektem Krzysztofem Ingardenem, ich przyjaźń i wieloletnia kreatywna współpraca. Zaowocowały one powstaniem emblematycznych już dla nowoczesnego projektowania w Polsce budynków, takich jak Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha projektu Araty Isozakiego i Pawilonu Wyspiańskiego zaprojektowanego przez Krzysztofa Ingardena.

Kolejne, różnorodne realizacje spaja jedna myśl: uruchomienia potencjału tkwiącego w Krakowie przez otwarcie miasta na świat, wytrącenie ze schematów i budowanych na tradycji przyzwyczajeń, wreszcie stworzenie przestrzeni ekspozycyjnych dla ukrytych w magazynach, niedostępnych dla mieszkańców skarbów kultury, takich jak niezrealizowane projekty witraży katedry wawelskiej autorstwa Stanisława Wyspiańskiego czy imponujące japońskie zbiory młodopolskiego kolekcjonera Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego.

Oto garść moich sugestii na temat filmu, o którym myślę z wielką radością. Tytuł: 25 lat w Krakowie. Rozmowy Entuzjasty z Architektem. Nie bierz tego na serio, na pewno znajdziemy coś właściwego jako tytuł naszej rozmowy, ale do rozmowy, jak do tanga, trzeba dwojga – napisał Andrzej Wajda.

Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy, reż. Jacek Link-Lenczowski
Premiera: 12 czerwca, godz. 19.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz