Prampolini – osobowość artystyczna awangardy

Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi to pierwsza w historii ekspozycja, która będzie zestawiać projekty włoskiego futuryzmu z polską awangardą. Podejmie też w szerszym kontekście kwestie kontaktów między artystami obu formacji. W końcu to właśnie dzięki namowom Jana Brzękowskiego Prampolini ofiarował w 1930 roku swój obraz Tarantella do łódzkiej kolekcji, gromadzonej przez grupę „a.r.”.

Enrico Prampolini (1894–1956) „Tarantella”, 1920 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Enrico Prampolini (1894–1956) „Tarantella”, 1920 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Enrico Prampolini to jedna z najważniejszych osobowości artystycznych międzynarodowej awangardy. W jego twórczości odnaleźć można echa niemal wszystkich prądów nowej sztuki I połowy XX w.: od futuryzmu, który współtworzył wraz z ugrupowaniem Filippa Tommasa Marinettiego, przez dadaizm, konstruktywizm i surrealizm, aż po udział w kręgu paryskich abstrakcjonistów Cercle et Carré. Był malarzem, rzeźbiarzem, scenotechnikiem, choreografem, architektem, grafikiem, tworzył reklamy, plakaty, fotomontaże, wielkie murale, oprawy plastyczne do kilku filmów. Był organizatorem życia artystycznego w Paryżu, Pradze i Rzymie, a także kuratorem ostatniej międzynarodowej wystawy scenotechniki awangardowej na VI Triennale w Mediolanie (1936).

Wystawa w Muzeum Sztuki pokaże w chronologiczny sposób bardzo bogaty dorobek twórczości Prampoliniego we wszystkich tych dziedzinach. Zbiega się równocześnie z jubileuszem 100-lecia awangardy w Polsce, co stwarza znakomitą okazję do przyjrzenia się relacjom między włoskim futuryzmem a polskimi twórcami nowej sztuki. Owe relacje najbardziej żywe były w, najbliższym Prampoliniemu, obszarze teatru. To właśnie Prampolini postanowił odrzucić terminy „scenografia” i „dekoracja teatralna” na rzecz „scenotechniki” bliższej nie malarstwu, lecz architekturze i nowoczesnemu pojmowaniu przestrzeni sceny.

Enrico Prampolini (1894–1956), Projekt kostiumu do spektaklu „Młoda Salamandra” Luigiego Pirandellego, ok. 1928 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Enrico Prampolini (1894–1956), Projekt kostiumu do spektaklu „Młoda Salamandra” Luigiego Pirandellego, ok. 1928 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści / Artystki: Anton Giulio Bragaglia, Jan Brzękowski, Władysław Daszewski, Eugène Deslaw, Tadeusz Gronowski, André Kertész, Frederick Kiesler, Feliks Krassowski, Jalu Kurek, Bohdan Lachert, Virgilio Marchi, Filippo Tommaso Marinetti, Maria Nicz-Borowiakowa, Ivo Pannaggi, Zdenka Podhajská, Kazimierz Podsadecki, Enrico Prampolini, Andrzej Pronaszko, Zbigniew Pronaszko, Luigi Russolo, Henryk Stażewski, Helena Syrkus, Szymon Syrkus, Józef Szanajca, Ruggero Vasari, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Rougena Zátková

Wystawa odbywa się w ramach obchodów stulecia awangardy w Polsce.

Enrico Prampolini. Futuryzm, Scenotechnika i Teatr Polskiej Awangardy
Kurator: Przemysław Strożek
Koordynacja wystawy: Przemysław Purtak
Otwarcie: 9 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 8 października 2017 roku
Muzeum Sztuki ms² w Łodzi

Dodaj komentarz