• 2017-06-07

Pokaz filmu Dybuk

Co najmniej od kilku lat wielkim zainteresowaniem widzów cieszą się polskie filmy przedwojenne. Organizatorzy Klubu Filmowego Ambasada, po sukcesie pokazu Sportowca mimo woli, zdecydowali się wyświetlić arcydzieło przedwojennego kina polskiego: Dybuka w reżyserii Michała Waszyńskiego.

Pokaz filmu „Dybuk”, autor plakatu: Rafał Włodarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz filmu „Dybuk”, autor plakatu: Rafał Włodarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedwojenna Polska była jednym z najliczniejszych skupisk ludności żydowskiej na świecie. Tu, w bliskiej relacji z kulturą polską, rozwijała się wielobarwna i wielojęzyczna kultura Żydów, której owocem stały się m.in. literatura i film, powstające po polsku, w jidysz i po hebrajsku. Nowoczesną sztukę wypełniały wątki tradycyjne – na przykład historia o opętaniu przez dybuka – ale też problemy bardzo współczesne, wyostrzone przez tendencje właściwe dla literackiej czy filmowej awangardy. Dziedziny sztuki nakładały się zresztą na siebie i wzajemnie uzupełniały, dzięki czemu zdobyły sobie uznanie nie tylko żydowskiej publiczności.

Prelekcję dotyczącą kultury żydowskiej poprowadzi badacz kultury Żydów Polskich dr Marek Tuszewicki – wicedyrektor Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pokaz filmu Dybuk
13 czerwca, godz. 18.30
Kino Kosmos w Katowicach
Klub Filmowy Ambasada

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR