• 2017-06-07

Zamachowski i Englert w czeskiej komedii

W najbliższy piątek do kin wchodzi Droga do Rzymu, czesko-polska koprodukcja – debiut Tomasza Mielnika. W filmie zagrali Jan Englert i Zbigniew Zamachowski.

„Droga do Rzymu”, reż. Tomasz Melnik (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Droga do Rzymu”, reż. Tomasz Melnik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Droga do Rzymu to komedia poruszająca najpoważniejsze tematy w najbardziej przewrotny i zabawny sposób. Vasek jest nieśmiałym mężczyzną po trzydziestce. Za namową pewnej rudej piękności kradnie obraz z Galerii Narodowej w Pradze i w przebraniu rusza w podróż do Wiecznego Miasta.

Na swej drodze spotyka niezwykłe postaci: taksówkarz-kapłan chce go wyspowiadać, ekspert trufli przedstawia Vaskowi swoją małą świnkę, a pani z pieskiem zastanawia się nad podobieństwem Vaska do złodzieja w gazecie. Wszystkie napotkane osoby opowiadają swoje historie o poszukiwaniu szczęścia, spełnienia i oświecenia. Ale czy w dzisiejszych czasach w ogóle jest miejsce na duchowość? Droga do Rzymu to szalona komedia, która staje się metaforą poszukiwania wartości we współczesnej Europie.

Tomasz Melnik urodził się we Wrocławiu. Ukończył studia na Wydziale Historii Sztuki na Wrocławskim Uniwersytecie oraz Wydział Reżyserii w praskiej szkole filmowej FAMU. W 2013 roku został zaproszony do udziału w warsztacie International Filmmaking Academy, prowadzonym przez Bernardo Bertolucciego i Abbasa Kiarostiamiego. Droga do Rzymu to jego pełnometrażowy debiut.

Droga do Rzymu, reż. Tomasz Melnik
Premiera: 9 czerwca 2017 roku
Backround Films

Dodaj komentarz