• 2017-06-07

Zakazany film Kieślowskiego na Festiwalu Okiem Młodych w Świdnicy

Nie wiem z 1977 r. to jeden z dwóch dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, który odwiódł go od tworzenia w tym gatunku. Po kilku pierwszych pokazach reżyser zakazał rozpowszechniania filmu.

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po latach widzowie mają okazję zobaczyć go w ocenzurowanej wersji bez fragmentów dotyczących personaliów bohaterów. Dokument jest spowiedzią pracowników dolnośląskich zakładów przemysłowych. Na ekranie zobaczą historię pracownika, który stracił wiarę w socjalizm i ideę wspólnego działania dla wyższego celu. Festiwalowy pokaz będzie niezwykły z dwóch powodów.

Po seansie odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Wierzbickim, wybitnym polskim dokumentalistą, który przez lata pracował z Kieślowskim jako asystent i drugi reżyser jego filmów. Twórca związany był również z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, znany jest również z filmowego kontynuowania historii bohaterów Kieślowskiego. Ponadto, Nie wiem dotyczy Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczych Renifer, które istniały na terenie Świdnicy i dawały zatrudnienie sporej liczbie mieszkańców miasta oraz okolic. Po pokazie z pewnością nie zabraknie pytań oraz rozmów byłych pracowników.

Pokaz filmu Nie wiem to specjalna atrakcja Festiwalu. Wśród takich wyjątkowych wydarzeń znajdują się również Mów mi Marianna Karoliny Bielawskiej, Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź oraz pokazy filmów konkursowych, podczas których po każdym bloku widzowie spotkają się z młodymi reżyserami i porozmawiają o procesie tworzenia, doborze bohaterów i własnych przemyśleniach.

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”
Od 7 do 11 czerwca 2017 roku
Świdnica

Dodaj komentarz