Nowe perspektywy rozwoju Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Muzeum Fotografii w Krakowie to jedyna w Polsce publiczna placówka muzealna, poświęcona wyłącznie zagadnieniom fotografii. Muzeum zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1987 roku i obchodzi właśnie jubileusz 30-lecia swojego istnienia.

Centrum wystawienniczo-edukacyjne MHF, proj. LACHMAN PABICH ARCHITEKCI (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum wystawienniczo-edukacyjne MHF, proj. LACHMAN PABICH ARCHITEKCI (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 1992 roku siedziba Muzeum mieści się w zabytkowej willi przy ul. Józefitów 16, wybudowanej w latach 1923–1925. Budynek stracił swą pierwotną funkcję już w czasie II wojny światowej. Był kilkakrotnie przekształcany i adaptowany. W czasie okupacji mieściły się tu biura i zaplecza agend biura propagandy III Rzeszy, a w latach 1945–1950 działała tu szkoła filmowa, która uznawana jest za zaczątek państwowego szkolnictwa filmowego w powojennej Polsce. Następnie obiekt został przejęty, na blisko cztery dekady, przez PRLowskie organa bezpieczeństwa.

Do ubiegłego roku był to jedyny budynek instytucji, w którym znajdują się zarówno magazyny zbiorów, pracownie konserwatorska i digitalizacyjna, biblioteka, sale wystawowe, sklep muzealny oraz pomieszczenia biurowe. Niestety obiekt ten nie został nigdy w sposób pełny dostosowany do pełnienia funkcji muzealnych i dlatego od lat nie spełnia wymaganych standardów stawianych przed muzeami XXI wieku. Po planowanym remoncie powstanie tu nowoczesne centrum magazynowo-konserwatorskie i digitalizacyjne oraz badawcze. Pozostałe funkcje zostaną przeniesione do nowej siedziby muzeum przy ul. Rakowickiej 22, Centrum wystawienniczo-edukacyjnego MHF.

Modernizacja budynku Muzeum Historii Fotografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Modernizacja budynku Muzeum Historii Fotografii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zabytkowy budynek warsztatów rusznikarskich dawnej Zbrojowni liczy ponad 2000 m2 i stanowił fragment kompleksu Twierdzy Kraków, wzniesionego na przełomie XIX i XX wieku. Po kapitalnym remoncie i adaptacji tego obiektu, zostanie tu otwarte centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii. W nowocześnie zaprojektowanych przestrzeniach prezentowane będą wystawy stałe oraz czasowe. Tu też swoje miejsce znajdzie, gromadząca dla celów badań naukowych zbiory, Biblioteka oraz sale do prowadzenia różnorodnych działań edukacyjnych, a ponadto księgarnia i kawiarnia. Tu będzie miała też siedzibę dyrekcja, administracja muzeum oraz dział upowszechniania. Autorem koncepcji modernizacji i rozbudowy Zbrojowni jest prof. dr hab. Marek Pabich, wybitny znawca architektury budynków muzealnych.

Nowe perspektywy rozwoju Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Adaptacja zabytkowego budynku dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22
Centrum magazynowo-konserwatorskie przy ul. Józefitów 16 Muzeum Fotografii w Krakowie
6 czerwca 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR