• 2017-06-06

Kraków, Budapeszt – dwa bratanki

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało wystawę, która pokaże historie dwóch miast: Krakowa i Budapesztu. Kuratorzy starali się podkreślić podobieństwa między tymi ośrodkami.

Kur Krakowskiego Bractwa Kurkowego – dar Rady Miejskiej Krakowa, Kraków, 1564–1565 r., w zbiorach Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kur Krakowskiego Bractwa Kurkowego – dar Rady Miejskiej Krakowa, Kraków, 1564–1565 r., w zbiorach Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zasadniczą osią wystawy będzie zestawienie i zilustrowanie w układzie chronologicznym dziejów Krakowa i Budapesztu w okresie średniowiecza. Ekspozycja będzie prezentować dynamiczny rozwój obu miast, od ich początków, aż po czasy nowożytne. Na początku wystawy zaprezentowane będą początki samych miast, które albo opowiadane są w legendzie, albo, jak w przypadku Budapesztu, sięgają czasów rzymskich.

W konstrukcji wystawy zostanie podkreślone wszystko to, co w dziejach obu miast podobne lub wspólne. Dotyczy to postaci, wydarzeń, porządku prawnego, życia społecznego, kultury, przedmiotów materialnych, czy konkretnych wydarzeń historycznych, jak choćby inwazji mongolskiej w latach 1240–1241.

Więcej na temat wystawy w serwisie Wydarzenia O.pl

Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu
Od 6 czerwca do 20 sierpnia 2017 roku
Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR